Ramazan'da artan çılgınlık!
04 Eylül 2008 Perşembe 17:09
Ramazan ayında alışveriş çılgınlığı artıyor. Bakın en çok neye para harcanıyor?


Ramazan ayının ilk 15 günü gıda, son 10 günü ise bayram için giyime ağırlık verildiği, en fazla alışverişin ramazan ayında yapıldığı bildirildi.

Konya merkezli bir alışveriş merkezinin yetkilileri, ramazan ayından 4-5 gün önce başlayan hareketliliğin bayram arifesine kadar sürdüğünü söylediler.

Bu yılın ağustos ayı istatistiklerine bakıldığında günde ortalama 29 bin kişinin alışveriş merkezine geldiğini vurgulayan yetkililer, ramazan ayının ilk 2 günü ise günde ortalama 28 bin tüketicinin alışveriş yaptığını bildirdi.

Ramazandan önceki pazar günü ise 44 bin kişinin merkeze geldiğini dile getiren yetkililer, şunları kaydetti:

''Cumartesi günü de buna yakın bir rakam. Gelenlerin önemli bölümü gıda alışverişi yapıyor. Gıda dışında giyim, temizlik ürünleri oldukça azalıyor. Gıda satışlarımız ramazanın 15. gününe kadar yoğun olarak devam eder. 15'inden sonra küçük bir durgunluk yaşanır hemen ardından 20'sinden sonra giyim alışverişi başlar. Bayrama yönelik alışverişlerle hareketlilik arife gününe kadar sürer. Günlük 28 bin tüketici ile başlayan rakam ay sonunda çok daha fazla yükselir.''

Yetkililer, geçen yıl ramazan bayramı arifesinde alışveriş merkezine 68 bin kişinin geldiğini belirterek, arife gününde tüketicilerin şeker ve giyime ağırlık verdiğini ifade etti. Geçen yıl ramazan ayının 15'inde günlük 30 bin olan kişi sayısının 20'sinden sonra artmaya başladığını arifeden önceki 3-4 günde rakamın 50 binleri geçtiğini söyledi.

Geçen yıla göre alışverişlerde bir daralma olmadığı aksine arttığını vurgulayan yetkililer, kendi istatistiklerine bakıldığında ramazan ayında alışverişlerin arttığını, bu yıl da beklentilerinin bu yönde olduğunu bildirdi.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ UYARIYOR

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, ramazan ayında ailelerin en güzel iftar sofrası kurma çabasını anladıklarını ancak çoğu zaman alışverişlerde bilinçsiz hareket edildiğini söyledi.

Marketlerin ve giyim mağazalarının kampanyalarına kolay inanıldığını ifade eden Kaya, ''insanlar zaman geçirmek için alışveriş merkezlerine akın ediyor. En fazla alışveriş ve kredi kartı kullanımı bu ayda artıyor. Zaman geçirmek isterken mağazaların rengarenk ilanlarıyla sundukları kampanyalara aldanıp alışveriş yapılıyor'' dedi.

Kaya, ramazan ayından çıktıktan sonra birçok kişinin hiç de tahmin etmeyeceği bir kredi kartı yüküyle karşı karşıya kalacağını vurgulayarak, marketlerin kampanyalarına aldanılmamasını, özellikle kredi kartı kullanımına dikkat edilmesini önerdi.

kaynak:internethaber