Ege'de deprem riski bulunan bölgeler"İzmir için acil durum yok"

06.09.2008 13:27 Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'nin deprem haritasını çıkartırken, Kuzey Anadolu Kırığının birinci sırada olduğunu, Ege Bölgesi'nin de ikinci sırada olduğunu söyledi. İzmir'de yapı dönüşümünün çok iyi gittiğini belirten Ercan," İzmir için acil bir deprem uyarısı yapmıyorum" dedi.
Uzun yıllar İzmir'de yaşayan ve halen bağını koparmayan Prof. Dr. Ahmet Ercan, diğer illerle beraber İzmir'in deprem haritasını çıkardıklarını ve yoğun olarak çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. İzmir için acil bir deprem uyarısı yapmadıklarını belirten Ercan," Birinci deprem bölgesi Kuzey Anadolu Kırığıdır. İkinci Ege Bölgesi'dir. Batı Anadolu'da deprem yaratan yerler çöküntü olan yerlerdir. Buradaki depremler İstanbul depremine benzemezler. İstanbul depremi yanal atıllı depremlerdir. Ege Bölgesi ise göçüntü türü depremlerdir." dedi.
DEPREM OLABİLECEK YERLER
Ege Bölgesi'nde göçüntülerin olduğu bölgelerin daha çok risk taşıdığını dile getiren Prof.Dr. Ahmet Ercan," Çöküntülü olan bölgelerde deprem olabilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz. Pamukkale ovası ve çevresi, Foça-Karaburun- Midilli üçgeni, Marmara-Rodos- Fethiye üçgeni, Gediz göçüntüsü, Simav-Denizli- Buldan, Dikili ve Bergama bölgeleridir.
İZMİR'DE YAPI DÖNÜŞÜMÜ ÇOK İYİ GİDİYOR
İzmir'de İstanbul gibi acil bir deprem uyarısında bulunmadığını söyleyen Ercan," İzmir'de yapı oluşumu çok iyi gidiyor. Yamanlar Bölgesi'nde toplu konut yapılaşmasının hızlanması, Balçova'da dağlık kesimlerde yapılaşmanın olması çok iyi. Zaten ben 1999 depreminden sonra belediye yetkililerine ve diğer birimleri bu fikrimi söylemiştim. Şimdi bu söylediklerimin uygulanması çok iyi. " dedi.
ACİL BÖLGELER
İzmir'de acil olarak bazı yerlerde kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyleyen deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan," Kadifekale'nin gecekondu alanları öncelikle kentsel dönüşüme sokularak, yerine depreme dayanıklı konutlar yapılmalı. Ayrıca Mersinli, Bornova ve Bayraklı'nın alt kısımları depreme karşı duyarlı. Bu bölgelerde yapı yoğunluğu düşünülmeli ve çok katlı yapılara izin verilmemeli." dedi
haberturk