Metrobüs hattı uzuyor
06 Eylül 2008 Cumartesi 18:11
Uzun süredir yapımı devam eden Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hattında sona gelindi. Hat okulların açılacağı Pazartesi gün hizmet vermeye başlayacak.


Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, hızlı ve rahat ulaşım sağlayan metrobüs hattının ikinci etabı tamamlandı.

Avcılar-Zincirlikuyu arası metrobüsle ortalama 38 dakika sürecek. Uzunluğu 10,3 kilometre olan Topkapı-Zincirlikuyu güzergahında 10 istasyon yer alıyor.

Metrobüs ile ortalama 22 dakika süren Avcılar-Topkapı hattında 80 araç, ortalama 16 dakika süren Topkapı-Zincirlikuyu hattında ise 75 araç hizmet verecek.

PROJELER

Metrobüs hattının 1. etabı olan Topkapı-Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampüsü arası Eylül 2007 tarihinde hizmete açıldı. Güzergah uzunluğu yaklaşık 19 kilometre, istasyon sayısı 14 olan mevcut metrobüs hattının Zincirlikuyu kavşağına kadar uzatılması 2. etap olarak planlandı.

Zincirlikuyu Kavşağı-Söğütlüçeşme arası 3. etap metrobüs hattı yaklaşık 11 kilometre olacak ve güzergahta 5 istasyon yer alacak. Ortalama 18 dakika sürecek bu hatta 75 aracın hizmet vermesi öngörülüyor. Bu güzergahta Boğaz Köprüsü geçişi karma trafikten sağlanacak. İhalesi yapılan hattın 200 günde tamamlanması ve 90 milyon YTL'ye mal olması planlanıyor.

Proje çalışmaları devam eden Avcılar-Beylikdüzü güzergahı ile Harem-Kozyatağı güzergahının her biri yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda olacak ve üzerinde 9'ar istasyon bulunacak.

Fatih Fevzipaşa Caddesi, Millet Caddesi, Beşiktaş Barbaros Bulvarı, Aksaray Vatan Caddesi-Milliyet Gazetesi önü Metrobüs hattı projelendirme çalışmaları da devam ediyor.

kaynak.internethaber