Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz ile ilgili gelen şikayetlerin birlikte değerlendirilmek üzere incelendiğini söyledi.
Şahin, "Gelen şikayetleri birlikte değerlendirmek üzere bir süre önce inceleme başlatmıştık. Bu inceleme sürüyor. Müfettişler incelemeyi tamamladıktan sonra bilgi vereceğim" dedi. Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili gelen şikayetlerin, ilgili genel müdürlükler tarafından ele alındığını, inceleme ve değerlendirmelerin yapıldığını bildirdi. Şahin, sonucun henüz kendisine gelmediğini de söyledi. Şahin, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi’in Ergenekon davası kapsamında Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon’u Türk Silahlı Kuvvetleri adına ziyaret etmesinin yargı organlarını etkilemeyeceğini söyledi.
Almanya talepte bulunmadı
Bakan Şahin, Almanya’daki Deniz Feneri e.V. yolsuzluğunun Türkiye ayağı konusunda savcıların harekete geçmesi için talimat vermesine gerek olmadığını belirterek, "Bakanlığımdan izin almaları gerekmiyor, resen (kendiliğinden) hareket edebilirler" dedi. Şahin davayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken "Başka bir ülkede, örneğin Almanya’da açılmış bir davayla ilgili, Türkiye’den Almanya makamları bir adli yardım talebinde bulunmadan, bizim Adalet Bakanlığı olarak resen hareket etmemiz mümkün değil" diye konuştu. Türkiye ile Almanya’nın, adli yardım konusunda Avrupa Sözleşmesi’ni uyguladığını anımsatan Şahin, "Alman makamları, bakanlığımdan bu konuyla ilgili bir yardım talebinde bulundukları takdirde, kuşkusuz bu sözleşme bağlamında Adalet Bakanlığı üzerine düşeni yerine getirecektir. Şu ana kadar, bakanlığıma Alman makamlarından ulaşmış herhangi bir talep yoktur" diye konuştu.haberler.com