Başbakan şeffaf olmak zorunda


Kamer Genç, Başbakan Erdoğan'ın, şeffaf olmak zorunda olduğunu söyledi.

Tunceli Bağımız Milletvekili Kamer Genç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, şeffaf olmak zorunda olduğunu söyledi.

Genç, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ve Deniz Feneri Derneği hakkında Almanya'da açılan davayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Genç, Dişli hakkında soru önergesi verdiğini, önergesinde, ''Silivri'deki arsa satışının Dişli'yi aştığını, arkasında çok büyük bir gücün olduğunu, o gücün de Başbakan olduğunu'' belirttiğini ifade etti. Genç, Erdoğan'a, imar değişikliği için eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'dan talepte bulunup bulunmadığını da sorduğunu kaydetti.

"OĞLUN DA PARA ALDI MI?"
Deniz Feneri Derneği ile ilgili olarak dernek muhasebecisinin, ''Dernek Başkanı, paraları sarf etmek için bize talimat verirdi. Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan da zaman zaman, paraların çekildiği dönemlerde bu derneği ziyaret ederdi'' şeklindeki sözlerinin, dava iddianamesinde yer aldığını savunan Genç, şöyle devam etti:

''Kendisine, oğlunuz da buraya gitti mi, kendisine para verildi mi bunlarla bir ilgisi var mı diye soruyorum? Tayyip Erdoğan bir başbakan; her şeyi şeffaf olmak zorundadır. Sen gecekonduda oturacaksın, geleceksin siyasete atılacaksın, başbakan olacaksın, dünyanın sayılı zenginleri arasına gireceksin, servetinin hesabını vermeyeceksin... Böyle bir şey olur mu? Bu servetinin nereden geldiğinin hesabını vereceksin.''

"ŞANTAJLA BU İŞİ KAPATAMAZSIN"
Genç, Başbakan Erdoğan'ın derneğin yöneticilerini tanımadığını iddia ettiğini ancak Dernek Başkanı ile fotoğraf çektirdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Belli makamlarda oturanlar her şeyden önce dürüst olmak zorunda. Başbakan, para gelmişse Başbakanlığa geldiğini ve oradan da Kızılay'a teslim edildiğini söylüyor. Ben soruyorum, kaç lira geldi? Nasıl geldi? Banka havalesi ile mi geldi? Elden mi teslim edildi? Belgesi var mı? Bunları açıklamak zorundasın. Söz konusu olan 16 milyon avro... Bunları böyle kızarak, bir basın organının patronunu şantaj yapmakla sen bu işi örtemezsin. Türkiye sadece Aydın Doğan'dan ibaret değil, Mecliste yakana yapışırız Tayyip Erdoğan.''

Başbakan Erdoğan'ın ''Sen beni hedef gösterirsen, ben de seni hedef gösteririm'' dediğini ileri süren Kamer Genç, şunları kaydetti:

''Başbakanlık makamında oturan bir kişi hedef gösteremez. Çünkü devletin gücü var olun elinde. O vatandaşın yaşama hakkı dahil bütün haklarını tehlikeye sokmuş olur. Aydın Doğan'ın başına bir felaket gelse hedef gösteren kim? Recep Tayyip Erdoğan.

Bu dernek yöneticilerin sana, çocuklarına ve RTÜK Başkanı'na para verdiler mi vermediler mi? Vermedilerse vermediler dersin. Bunda anormal bir şey yok. Burada iftira da yok. Bu yazılanlar doğru mu, değil mi? Doğru değil dersin... Ama sonra bu yazılanlar doğru çıktığı zaman o zaman insan olarak yaşama hakkın tehlikeye girer.''

AA

ensonhaber