Ergenekon'un avukatından hatırlatma


Ergenekon savcısının akıbetini unutma Zekeriya..
CHP lideri Deniz Baykal, Deniz Feneri davası ile Ergenekon davasını karşılaştırdı. Alman savcının hukukun temel ilkelerine uyduğunu ileri süren Baykal, Ergenekon iddianamesinin ise aynı nitelikte olmadığını savundu.

SAVCI ÖZ'E ŞEMDİNLİ SAVCISINI HATIRLATTI
İisim vermeden Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'e, Şemdinli'yi soruşturan Ferhat Sarıkaya'nın akıbetini hatırlatan Baykal: "Bugüne kadar iki iddianame ile ilgili tepki gösterdim. Birincisi Van'daki iddianame. Ne olduğu ortaya çıktı. İddianameyi hazırlayan savcı meslekten atıldı. İddianamenin hiçbir hukukî tutar tarafı olmadığı açık. İnsanlar tutuklandı gösterişli bir şekilde. Bir siyasi linç amacıyla yapılan düzenleme olduğu açıktı. Orada oydu. Burada bu savcı ne olacak? Ergenekon davası ne olacak? Bunu bilmiyoruz."

SARIKAYA GÖREVDEN MEN EDİLMİŞTİ
Şemdinli'de bir kitabevinin bombalanması ile ilgili olayı soruşturan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya, HSYK tarafından bir daha göreve dönmemek üzere 'avukatlık bile yapamaması' şartı ile görevden men edilmişti.

SAVCI ÖZ HAKKINDA İNCELEME
Bu arada, Ergenekon Soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında inceleme başlatıldı. Adalet Bakanı M. Ali Şahin, Savcı Öz hakkında daha önceden bir suçlama olduğunu ve bu konuda inceleme başlatıldığını açıkladı.

ensonhaber