ZABITA dilencilere göz açtırmıyor


Ramazan dolayısıyla artan dilencilere zabıta göz açtırmıyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kontrol Daire Başkanlığı Zabıta Müdürlüğüne bağlı Dilenci Müdahale Zabıta Amirliği ekipleri, ibadethanelerin yakınında dilencilik yapanlara yönelik denetimlerini artırdı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Dilenci Müdahale Zabıta Amirliği ekipleri, cami ve ibadethanelerin yakınında avuç açarak dilencilik yapan ya da kağıt mendil ve boncuk satma, otomobil camı silme bahanesiyle para isteyenlere yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Dilencilerle ilgili denetimlerde, vatandaşların ramazan ayında daha yoğun olarak gittiği cami ve ibadethanelerin yakınında ağırlıklı olmak üzere, 27 zabıtadan oluşan 3 ayrı ekip dönüşümlü olarak görev yapıyor. Ekipler, faaliyetlerini engellediği dilencilerin üzerinden çıkan gelire el koyuyor.

Zabıta ekipleri, ramazan ayının ilk haftasında yaptıkları denetimlerde, büyük çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 151 kişiyi yakaladı. 82'si kadın, 53'ü çocuk, 16'ısı erkek olan dilencilerden 672 YTL para toplandı, 11'i hakkında yasal işlem yapıldı.

-PROFESYONELCE HAZIRLANIYORLAR
Edinilen bilgiye göre, dilenciler, inandırıcı olmak amacıyla profesyonelce hazırlanıyor. Hasta anne-çocuk, ortopedik engelli ya da sağır-dilsiz gibi davranarak cami avlularında, sokaklarda, ziyaret yerlerinde vatandaşların karşısına çıkan dilencilerin büyük çoğunun gerçekte hasta ya da engelli olmadığı zabıta ekiplerinin denetimleri sonucunda ortaya ortaya çıkıyor.

Dilenecekleri yerin özelliğine göre kendilerine bir imaj çizen dilencilere, camilerin yanı sıra kilise çevrelerinde de sık sık rastlanıyor.

Organize olarak çalışan bazı dilenciler, servis aracını kullanıyor. Günün belirli saatlerinde de bir kişi, dilencilerin bulunduğu mekanları tek tek dolaşarak elde edilen hasılatı topluyor.

İBB Kontrol Daire Başkanlığı Zabıta Müdürlüğüne bağlı Dilenci Müdahale Zabıta Amirliği ekipleri, hazırladıkları broşürlerle, vatandaşları dilencilere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Broşürlerde, dilencilerin dilenirken yaptıkları hileler, ağırlıklı olarak nerelerde bulunduklarına yönelik bilgiler yer alıyor.


ensonhaber