Öcalan mutsuz, çıkış yolu arıyor


Osman Öcalan, Türkiye ya da bir Avrupa ülkesine gitmek istiyor.Kapatılan DEP’in eski genel başkanı Yaşar Kaya kensidisine ait internet sitesinde, terör örgütü PKK’dan 2004 yılında ayrılan ve şu anda Kuzey Irak’ta yaşayan Osman Öcalan’ın çok mutsuz ve kafasının karaşık olduğunu, Türkiye ya da bir Avrupa ülkesine gitmek istediğini yazdı.


Osman Öcalan’ın Türkiye’ye dönmek amacıyla girişimlerde bulunduğu haberleri üzerine internet sitesinde bir açıklama yapan Yaşar Kaya, Osman Öcalan’ın kararsız olduğunu söyledi. Kaya, Kuzey Irak’a her gittiğinde zaman zaman Osman Öcalan kendisini görmeye geldiğini, sohbet ettiklerini ve kendisine değer verdiğini belirtti.

Kaya şunları söyledi:
“Son görüşmemizde kendisini pek iyi bulmadım. Kafası karışıktı, mutsuzdu. Ne yapacağını pek bilmiyordu. Güç olmak istediklerini, ancak kaldıkları Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği alanlarında buna fırsat verilmediğini söylüyordu. Ben de ona, başkasının hakimiyet alanında güç olabilmenin kolay olamayacağını anlattım. Bana diyordu önümde üç yol var. Birincisi, hiç sevmediği ve Kürt karşıtı olarak adlandırdığı Duran Kalkan'ın (PKK terör örgütünün yöneticisi) emrine dönmek. Ona, PKK’lıların kendi aralarındaki sorunlara karışmak istemediğimi, PKK’ya dönüp dönmemesinin kendisinin bileceği bir şey olduğunu söyledim. İkincisi, Avrupa’ya çıkmak istediğini söyledi.”

“KÜRTLER İKİNCİ ÖCALAN OLAYINI KALDIRAMAZ”
Yaşar Kaya, Osman Öcalan’ın üçüncü yol olarak Türkiye’ye dönmek istediğini kendisine söylediğini ifade ederek, “Kendisine Türkiye’ye gitmesinin sakıncalarını ve sonuçlarını anlattım. Türkiye’de bu haliyle yaşam alanı bulamayacağını söyledim. Kürt dünyasının ikinci bir Öcalan olayını kaldıramayacağını, Türk basınının ve devletinin bunu sonuna kadar kullanacağını hatırlattım. Osman Öcalan ile olan konuşmalarımız bu çerçevededir” dedi.

ensonhaber