365 gün şehirdışında kalmışlar
13 Eylül 2008 Cumartesi 08:55
Yol-İş'le ilgili iddiaların ortaya dökülmesinin en önemli nedeni, geçen hafta yapılan kongre.


Yol-İş Sendikası'nın oğlu üzerinden maaş bağladığı CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral, kendisini savunurken, "Herkes böyle yapmıyor mu?' deyince dikkatler diğer isimlerin üzerine çevrildi

Kongrede yarışan tarafların birbiri hakkındaki suçlamalarının ardından ortaya dökülen belgeler, sendikada yolsuzluğun vardığı boyutları gözler önüne serdi. Yolsuzluk tartışmalarının yaşandığı ve bu nedenle basına kapatılan geçen haftaki kongrede Bayram Meral'in yaptığı usulsüzlükler de uzun uzun tartışıldı. Yolsuzlukla suçlanan Fikret Barın, koltuğunu Ramazan Ağar'a bırakmak zorunda kaldı.

Denetim Kurulu'nun hazırladığı 17 Temmuz 2008 tarihli raporda Başkan Fikret Barın ile yedi yönetim kurulu üyesinin sendika imkanlarını kişisel çıkarları için nasıl kullandıkları uzun uzun anlatılıyor. Rapora göre Barın ile ayda net 8 bin YTL maaş alan yedi yönetim kurulu üyesi, yılın 365 günü Ankara dışında görevdelermiş gibi 'tam harcırah' aldı. Yöneticilerin kredi kartı, kişisel telefon faturaları, kooperatif evlerine yaptırdıkları banyo dolabı, vestiyer gibi özel harcamaları avans adıyla sendikaya ödettirildi. Sendikanın bir şubesinde, sahte üye yapılarak şube mali sekreteri profesyonel sendikacı yapıldı. Bu operasyon nedeniyle sendika yaklaşık 500 bin YTL zarara uğradı. 6 Nisan 2007'de bir firmadan alınan 19 bin şapkanın tanesine 2,87 YTL ödendiği fatura edildi. Ancak Denetim Kurulu, aynı şapkaların piyasada 0,9 YTL'den satıldığını belirledi. Yine Yönetim Kurulu'nca 6 milyon 300 bin dolara İstanbul Zeytinburnu'nda alınan arsanın gerçek bedelini bir uzman firma en yüksek 4 milyon 750 bin dolar olarak tespit etti.

Yolsuzluk iddiaları bunlarla sınırlı değil. Denetim raporunda, yönetim kurulu üyelerinin izin parası ile yüksek miktarlarda 'temsil ödeneği' aldığı da yer alıyor. Ayrıca Sendikalar Yasası'nın yasaklamasına karşın yöneticilerinin çok yüksek miktarlarda avans aldığı kaydediliyor. İddialara göre, bir yöneticinin üzerindeki avans miktarı 250 bin YTL'yi buldu. Süresiz olarak alınan avanslara hiç faiz işlemedi. Sendikanın ödediği 64 bin 345 YTL'nin, yaklaşık üçte ikisi olan 44 bin 167 YTL 'fazla ödeme' olarak saptandı. 2007'de bir firmaya, dört fatura karşılığında 88 bin 736 YTL ödendi. Ancak karşılığında sendikaya hiçbir mal girmedi.

İsa Yazar/Zaman