Gül, Söğüt Şenlikleri'nde


727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri başladı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenliklerine katılmak üzere helikopterle Bilecik'in Söğüt ilçesine geldi.

Cumhurbaşkanı Gül'ü, Bilecik Valisi Musa Çelik ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne katılmak üzere geldiği Bilecik'in Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi'nin türbesini ziyaret etti.
Türbenin bahçesine gelişinde Bilecik Valisi Musa Çolak tarafından Cumhurbaşkanı Gül'e Türkmen poşusu bağlandı. Türbede Ertuğrul Gazi'nin ruhuna dua okuyan Gül, türbe özel defterini imzaladı. Gül, deftere şunları yazdı:
''Neredeyse 8 asır önce Selçuklu sultanlarının Ertuğrul Gazi'ye kışlak olarak bağışladıkları Söğüt'te bulunmaktan tarifsiz heyecan duymaktayım. 400 çadırlık aşiretini Söğüt'e yerleştirerek 6 asır hüküm sürecek bir cihan devletinin kurulmasına vesile olan Ertuğrul Gazi, 1281 yılında bu kutlu toprağa defnedildi.
Biz bugün, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri için buradayız. Hepimizin açısından bugünün önemi çok büyüktür. Ertuğrul Gazi, Türk toplumunun her zaman zirvede olan enerjisini bir sinerjiyi dönüştürmüş ve bunu dış düşmana yönelterek hem uzun soluklu Osmanlı Devleti'nin temellerini sağlam atmış hem de torunlarına anlamlı bir yol göstericilikle nasıl davranmaları gerektiğini göstermiştir. Aslında bu, günümüzde bizce de tevarüs edilmesi gereken çok kıymetli bir tecrübedir.
Bu vesileyle anısı önünde saygıyla eğiliyor, kendilerine, soyundan gelen değerli Osmanlı hanedanına ve kutlu arkadaşlarına rahmet diliyorum.''
Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra törenlerin düzenlendiği Söğüt ilçe stadyumu etrafına kurulan yörük çadırlarını gezdi. Gül'e yörükler adına ''Hoşgeldin'' çiçeği verildi. Vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılaşan Gül, bir bebeği kucağına alarak sevdi.
Gül, daha sonra stadyuma geçerek, törenlere katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile tokalaştıktan sonra protokol tribünündeki yerini aldı.
Törenler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
ŞENLİK BAŞLADI
727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve vatandaşların katılımıyla Söğüt Hükümet Konağı Meydanı'ndaki yürüyüşle başladı.

Hükümet Konağı Meydanı'na gelen siyasi parti liderleri ile Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, birbirleriyle tokalaştı.

Liderler Bahçeli, Sezer, Yazıcıoğlu ile Bakan Yazıcıoğlu ve Vali Musa Çolak, kortejin ön sıralarında yürüdüler. Liderler ve Bakan Yazıcıoğlu, boyunlarına ''poşu'' bağladılar.

Yürüyüşün yapıldığı güzergaha Isparta Belediyesince gönderilen 1 ton gül suyu döküldü. Çevre illerden takviye ekipler gelirken, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Güzergaha çok sayıda Türk Bayrağı asıldı.


ensonhaber.com