Bandırma’da Ro-Ro gemisi battı


İçinde yaklaşık 100 kişi bulunan bir Ro-Ro gemisi, İstanbul’a gitmek için Bandırma Limanı’ndan ayrıldıktan kısa bir süre sonra battı. Kazada şu ana kadar 72 kişi kurtarılırken, 1 kişi yaşamını yitirdi. 23 kişiden ise haber alınamıyor.BALIKESİR - Bandırma Limanı’ndan İstanbul’un Ambarlı Limanı’na gitmek üzere hareket eden Orion Asya İstanbul Shipping’e ait “Hayat N” isimli 118 metre boyundaki Ro-Ro gemisi, saat 23.15 sularında kısa bir süre sonra yan yattı, daha sonra da battı. 31’i yaralı olmak üzere toplam 72 kişi, çalışmalar sonucu kurtarıldı. Ancak 42 yaşındaki Özer Erdoğan isimli bir kişi yaşamını yitirdi. 23 kişinin ise halen kayıp olduğu belirtildi.
Kazanın ardından olay yerine giden Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 4 bot ve 1 vinçli arama kurtarma gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 helikopter, Balıkesir Sivil Savunma Müdürlüğü’ne ait 2 araç ile 5 dalgıç ve Bursa Sivil Savunma Müdürlüğü’ne ait 1 ekip arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Bilet kesilmediği için yolcu sayısının tam olarak bilinmediği gemide, 29’u mürettebat olmak üzere yaklaşık 100 kişinin olduğu tahmin ediliyor. Gemide ayrıca 73 kamyon, 2 de otomobil bulunuyordu.

Geminin batma nedeni henüz bilinmezken; kazanın yük kayması nedeniyle meydana gelmiş olabileceği belirtiliyor.


Kurtulan şoförler kaza anını anlattı


Bandırma Limanı’ndan ayrıldıktan kısa süre sonra batan gemiden kurtulan kamyon şoförleri, korku dolu dakikaları anlattı. Şoförler, kazanın ardından can pazarı yaşandığını belirtirken, şans eseri kurtulduklarını söylediler.

BALIKESİR - Güven Karahan Devlet Hastanesi acil servisinde tedavisi yapılan Cevat Şahan, Bandırma’daki Etibor tesislerinden İstanbul’a kamyonla maden taşıdığını söyledi.Şahan, geminin hareket etmesinden kısa süre sonra yemeğe oturduklarını ifade ederek, “Yemeğe başladığımız sırada gemi önce sağa yattı, ardından sola doğru batmaya başladı. Şans eseri kurtulduk, Allah yüzümüze baktı” dedi.

“CAN PAZARI YAŞANIYORDU”

Elleri titreyerek yaşadıklarını anlatan kamyon şoförü Battal Kocakaya ise “Yemek masasına oturmuştuk. Bir anda deprem oluyor gibi bir şey oldu” dedi.

Kocakaya, saat 23.16’da polisi aradıklarını, ulaşamayınca saat 23.21 sıralarında jandarmadan yardım istediklerini belirterek, durumu bildirdikten sonra herkesin kaçışmaya başladığını söyledi.

“Adeta can pazarı yaşanıyordu” diyen Kocakaya, “Daha sonra Sahil Güvenlik ekipleri bizi kurtardı. Şans eseri kurtulduk. Aynı firmadan 4 kişiydik biz kurtulduk, ama diğerleri hakkında bilgim yok” diye konuştu.
YARALILAR
Yaralıların kaldırıldıkları hastaneler ve isimleri şöyle:

Güven Karahan Devlet Hastanesi: Kemalettin İşçi, Cevat Şahin, Muhlis Gürel, İlhan Aktaş, Recep Özkaynak, Murat Mutluoğlu, Battal Kocakaya, Mustafa Seçik, Bakan Uysal, Mustafa Zeybek, Cengiz Çakır, Metin Yatık, İlyas Semir, Mithat Altın, Emin Demir, Ahmet Yılmaz, Enes Salim Duteller ve Mustafa Bıyıklı.

Kapıdağ Devlet Hastanesi: Ufuk Bitiş, Mehmet Ali Çakıroğlu, Abdurrahman Ayday, Ahmet Ayday, Zeki Ayday, Necdet Çevik, Hüseyin Arıkan, Erkan Damar, Bülent Bingöllü ve Muammer Eroğlu.

Özel Bandırma Hastanesi: Mehmet Aksu, Hüseyin İncereis ve Sedat Özmen.

Durumu ağır olan Mustafa Bıyıklı, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

KAPTAN VE YARDIMCILARI EMNİYETTEBu arada, gemi kaptanı Mithat Altın ve yardımcıları tedavilerinin ardından ifadelerine başvurulmak üzere Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.
NTV-MSNBC VE AJANSLAR