AK Partili Başkanın Denizli'deki iddialarına bir yenisi daha eklendi. İNTERNETHABER'in gündeme getirdiği olay bakın ne?

ANKARA- İNTERNETHABER’in gündeme getirdiği Denizli’deki iddialara yenileri eklendi. İddiaya göre; Zeybekçi, “Karayollarının istimlak edeceği arsasını ticari alana çevirip, büyük ranta konmayı planlamış…”

Denizli’nin AK Partili Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi için ortaya atılan ‘arsasını ticari alana çevirip yüksek rant elde etme’ ile ilgili iddianın perde arkasında ilginç bir oyun ortaya çıktı.

AK Parti’den istifa eden Meclis Üyesi İsmail Yarımca, “Başkan Zeybekçi’nin arsasını ticari alana çevirerek, Karayolları’na fahiş fiyatla satmayı planladığını” ileri sürdü. Yarımca’nın gündeme getirdiği istimlak oyunu şöyle:

YOL GEÇECEK DİYE DEĞERİ ARTTIRDI

“Başkan Nihat Zeybekçi, yeşil alan olan arsasının Aydın-Denizli otoyol güzergahında olduğunu ve bir süre sonra proje hayata geçtiğinde arsasının istimlak edileceğini biliyordu. Devletin arsa istimlakı üzerinden bedel belirleyeceğini hesap ederek, arsasının değerini arttırmak için yeşil alandan ticari alana çevirerek, istimlak bedeli üzerinden devletin kasasından büyük bir rantın kendisine akmasını planladı. Bu nedenle, ‘Ben istemedim ama çevredeki diğer arsa sahiplerinin baskısıyla bu alanı ticari alan yaptım’ savunması doğru değildir.”

BAŞKAN İTİRAF EDİYOR
İsmail Yarımca Başkan Zeybekçi’nin, iddialara verdiği yanıtların doğruları içermediğini belirterek, “Sayın Başkan arsanın şirketine ait olduğunu söylüyor. Biz farklı bir şey demedik ki. Ben de şirketine ait olduğunu söyledim. İtiraf ediyor yani. Sanki o aldıktan sonra imar değişip yeşil alan olduğunu ileri sürüyor. Bu doğru değil. Arsayı 13.11.1995 tarihinde aldı. Burası 1/25000 imar planında yeşil alan. Karayollarının otoban planının karayolları istimlak yolunda olduğunu biliyor. Burayı karayollarının istimlak yapacağını bilerek aldı. Bu plan 2005 yılında değiştiğinde arsası yine yeşil alan olarak kaldı. Mahkeme bu planı iptal etti. Sonra 1. 2. 2007 tarihinde Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi kararı ile ticari alana dönüştürüldü” diye konuştu.

RANT DEVLETİN KASASINDAN ÇIKACAK

Yarımca, şu anda başkanın arsası üzerinde Karayolları’nın çalışmalarının bulunduğunu da doğrulayarak; “Yani otoyol geçerse istimlak bedeli olarak daha fazla bir bedel alacak. Çünkü arazi içindeki binalar ticari bina olarak kabul edilecek. Arazi tarla ya da yeşil alan olarak değil artık ticari alan olarak değerlendirilecek. Ona göre devletin kasasından daha yüksek bir istimlak bedeli çıkacak” dedi.

BOĞAZIMDAN HARAM LOKMA GEÇMEDİ

Başkan Zeybekçi’nin kendisi hakkındaki iddialara da yanıt veren Yarımca, “Bize zavallı diyor. Hiçbir zaman zavallı olmadım. Ve kendisi gibi hiçbir zaman siyaset ile ticareti birbirine karıştırmadım. Ben esnaf çocuğuyum. Bizim boğazımızda haram lokma geçmemiştir. Bana bu tür ithamda bulunacak insanın alnının karışlarım. Ben ne Zeybekçi’den ne Ak Parti’den menfaat bekleyerek siyasete girmedim. Rahmetli Özal ile ‘halka hizmet hakka hizmet’ inancıyla yola çıktım. Öyle tüm partileri de dolaşmadım. Hizmet için 83 ten bu yana siyasetin içindeyim. Etim budum belli. Onlar gibi 15 yılda vergi rekortmeni olmadım. 83’ten 2004’e kadar Anavatan Partisi’ndeydim. İlçemdeki yoğun talep üzerine bir dönem daha görev yapmak için AK Parti’ye girdim. Sonra bunların gidişatını uygun bulmadığım ve hiçbir zaman onaylamadığım için istifa ettim” diye konuştu.

MÜDÜRDÜ REKORTMEN OLDU

Bağımsız olarak görevini sürdürdüğünü anımsatan Yarımca, “Başkan ‘zengin bir adamım’ diyor. Doğrudur. Seçimlerde o kadar deli para harcadı. 2004’te… Bugüne kadar Denizli böyle para harcayan bir aday ve kampanya görmedi. Oysa; bu arsayı aldığı yıllarda ya da bir kaç yıl önce bir şirkette müdürlük yapıyordu. Yani, bir emekçiydi. Fakir bir ailenin emeğiyle geçinen çocuğuydu. Şimdi trilyonlarla oynuyor. Şimdi insanların gözünün içine baka baka yalan söylemelerine inanamıyorum” iddiasında da bulundu.

VE BİR İDDİA DAHA

Yarımca, Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi hakkında çok sayıda iddia olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

“İşte bir iddia daha. Kalksın bunu da yalanlasın. AK Parti’li Meclis üyesi Sait Özkan’ın kardeşi ve Başkanın oto satış bayiliğinin bulunduğu binanın sahibi, yani işyeri sahibi Mustafa Özkan’ın arsasının ticari alana çevrilmesi de şaibeli. Aynı bölgede arsası bulunan bir çok kişinin başvurusu ret edilmişken, Özkan’ın arsası konut alanından tivari alana dönüştürüldü. 16 konutluk yani 7 bin metrekarelik bu arsa ticari alan yapılmıştır. Denizli belediyesinin 413 numaralı kararı. 4178 adanın konut alanından ticari alana dönüştürülmesi. Mustafa Özkan’a ait. Ve inşaat yoğunluğu da yüzde 50 arttırılıyor. Bu tümüyle şaibeli bir işlemdir. Mutlaka soruşturulmalıdır.”

Kaynak : İnternetHaber