Bolu Tüneli'nden geçecekler dikkat


Bolu tüneli içerisinde radarla hız kontrolü yapılacak.


BOLU Dağı Tüneli’nde sürücülerin hız limitlerine uymaması ve yaşanan kazalar üzerine tünel içerisinde radarla hız kontrolü yapılacak. Elektronik radar sistemiyle aşırı hız yapan sürücüler kamerayla tespit edilerek ceza kesilecek.

BİR ŞERİT KAPATILDI
TEM yolu Bolu Dağı Tüneli’nde sürücülerin hız limitlerini aşmaları ve yaşanan kazalar üzerine yeni önlemler alındı. Bolu Dağı Tüneli’nin 2 bin 788 metre uzunluğundaki Ankara yönüne doğru olan sağ tüp ile İstanbul yönüne doğru olan 2 bin 954 metre uzunluğundaki sol tüpüne elektronik radar sistemleri kuruluyor. İki tüpte radar için gerekli olan sistemler ve kablolar döşenmeye başlandı. Çalışmalar nedeniyle 3 şeritten oluşan tünelde bir şerit ulaşıma kapatıldı.

KAMERALARLA HIZ TESPİTİ
Tünel girişinde ve içerisinde elektronik levhalar ve radyo ikazıyla sürücülerin 70 kilometre hız sınırına uymaları istenmesine karşılık, aşırı hız yapan sürücüler artık radarla tespit edilecek. Tünel içerisinde hız limitlerine uymayan sürücüler kameralarla tespit edilerek plakalarına ceza kesilecek. Tünel girişlerine radarla kontrol yapıldığını gösteren elektronik tabelalar konulacak.

Özellikle kış aylarında tünelden aşırı hızla çıkan araçlar kar ve yağmur yağışı nedeniyle kayarak kazalara neden olurken, radarın sürücülerin hız yapmasını engellemesi bekleniyor.

Bolu Dağı Tünel Bakım ve İşletme Şefi Erdinç Kasırga, elekronik radar sisteminin döşenmeye başladığını belirterek, “Şu an tünel içerisinde kablolar döşeniyor. Üç hafta içerisinde sistemin devreye girmesini bekliyoruz” dedi.

ensonhaber