Erdoğan'dan Avrupa'ya sitem


Türkiye yük olmaya değil, yük almaya geliyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ni AB üyelik sürecine girmesi öncesindeki müzakerelerde fasılları "açma-kapama" diye bir anlayışın bulunmadığını ifade ederek, "Açılır ve kapanırdı, ama daha sonra ne yazık ki sadece açmak... Adeta böyle kuyudan kovayla su çekmeyi bırakın attığınız o kova orada takılıp kalıyor, çıkarabilene aşk olsun, bu hale getirdiler" dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde büyükelçilere verilen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, İspanya Başbakanı Zapatero ile birlikte BM Genel Sekreteri'nin öncülüğünde Medeniyetler İttifakı girişimini başlattıklarını anlattı.

Medeniyetler İttifakı'nın 3 yıl önce başlatılmasına rağmen çatısı altında bugün 76 ülke ve 13 farklı uluslararası örgütü barındırdığını belirten Erdoğan, ittifakın giderek güçlendiğini söyledi.

İttifakın gelecek nisan ayında yapılacak 2. forum toplantısına büyük önem verdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, bu projenin bu hacme ulaşmasının umutları da diri tuttuğunu belirtti.

Türkiye için yapılan "batının en doğusu, doğunun da en batısıdır" tanımlamasının, sadece ülkenin coğrafi konumunu değil, medeniyetler, kültürler, dinler, diller arasında da bir köprü konumunda olduğunu ifade ettiğine dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Hatta ben bunu biraz daha farlı ifade ediyorum; Türkiye köprü olmaktan öte aynı zamanda bir kilit görevini de görüyor" diye konuştu.

Türkiye'nin bu potansiyelini ve zenginliğini kullanabilmek için 2002 yılından itibaren her alanda yoğun bir reform programını uygulamaya koyduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin demokratikleşme ve insan hakları noktasında bugün, 6 yıl öncesi ile kıyaslanamayacak bir ülke konumuna yükseldiğini vurguladı.

Gerçekleştirilen reformların, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine giden yolu açtığını ifade eden Erdoğan, "Katılım süreci içinde bu yolculuk devam etmektedir. 2005 yılında 35 fasıl üzerinden tarama süreciyle başlattığımız müzakere süreci devam ediyor. Halbuki bu fasıllar çok daha düşük sayıda idi. Bugün bir fasılda daha müzakereyi açtık ve kapattık. Fakat bizim bu sürece girdiğimiz ana kadar, 'açma-kapama' diye bir anlayış yoktu. Açılır ve kapanırdı, ama daha sonra ne yazık ki sadece açmak... Adeta böyle kuyudan kovayla su çekmeyi bırakın attığınız o kova orada takılıp kalıyor, çıkarabilene aşk olsun bu hale getirdiler. Şimdi biz bunun mücadelesini veriyoruz" dedi.

Erdoğan, "Bir taraftan faslı açmaya çalışıyoruz, ondan sonra da şimdi diyoruz ki 'Bakın bu adil bir yaklaşım değil, biz sizden iane istemiyoruz. Biz diyoruz ki 'bizden öncekilere nasıl hangi hakları tanıdıysanız, bize de aynı hakkı tanıyın. Başka birşey istemiyoruz. Eğer bizi yük olarak görüyorsanız, o da ayrı bir konu, bunu da bize açıklayın, ama Türkiye yük olmaya değil, yük almaya geliyor. Türkiye'yi böyle tanıyın, böyle bilin' dedi. (CNNTürk)


ensonhaber