Bursa fırtınaya teslim oldu


Kentte saatte 71 kilometrete ulaşan fırtına ve sağanak yağış sonucu bir çok ev ve iş yerini su bastı.


Bursa'da, saatteki hızı 71 kilometreye ulaşan fırtına eşliğinde etkili olan yağan sağanak yağış nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerinin alt katlarını su bastı, bazı caddelerde trafik tamamen durdu, elektrik kesintileri yaşandı.

Ssaat 16.30 sıralarında başlayan ve yaklaşık 15 dakika süreyle etkili olan sağanak yağış ve fırtına yaşamı olumsuz yönde etkiledi.

Kentte, saatte 71 kilometre hızla esen fırtına eşliğinde yağan sağanağın ardından metre kareye 17,6 kilogram yağış düştüğü belirlendi.

EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI
Kentin ana arterlerinde biriken sular nedeniyle bazı caddelerde trafik uzun süre tamamen durdu. Çekirge Caddesi'nin Kültürpark Yağcılar kapısı ile Stadyum Kavşağı arasında kalan bölümde yarım metre yüksekliğinde su birikti. Trafiğin durduğu caddede çok sayıda ev ve iş yerlerinin alt katlarını su bastı.

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ Bursa İl Müdürlüğü Osmangazi İşletme Bakım Müdürlüğü zemin ve bodrum katıda sudan etkilendi. İki katlı olan işletmenin bodrum katındaki arşiv zarar gördü. Ayrıca, Merinos İlköğretim Okulunun alt kattaki ana sınıfını su bastı. Bursa-Ankara ve Bursa-İzmir kara yolu üzerindeki bazı alt geçitlerde su birikmesi nedeniyle trafik sağlanamadı.

Öte yandan, şiddetli fırtına yüzünden Vatan Ana Okulunun çatısı uçtu, çok sayıda ağacın dalları kırıldı.

BUSKİ VE İTFAİYEYE İHBAR YAĞDI
Kent merkezinde kısa süren, ancak etkili olan yağışın ardından Büyükşehir Belediyesi Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi ile İtfaiye Daire Başkanlığına çok sayıda su baskını ihbarı ulaştı.

BUSKİ yetkilileri, halen 45 kişiden oluşan 13 ekibin ihbarların gereğini yaptıklarını bildirdi.

İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri ise şu ana kadar kendilerine 150'ye yakın ihbar yapıldığını, bunlardan önem arz eden 17'sine öncelikle müdahale edildiğini belirtti.
ensonhaber