HAÇLI bayrak tepkisi


Kayseri Kalesi'ne haçlı bayrağı asılmasına halktan tepkiKayseri’de Anadolu Uygarlığı adlı belgesel için Kayseri Kalesi’ne haçlı bayrağı asılmasına Kayseri’de bir grup tepki gösterdi. Kalede yapılan çekim sırasında 30 kişinin tepkisi üzerine asılan flama indirilerek çekimler durduruldu. Yönetmen Tanyolaç Türkmen, “Haçlı bayrağına bilmeden tepki gösterenler, mutlaka pişman olacaktır. Birkaç gün sonra Hunat camisinde Selçukluları çekeceğiz. Bize tepki gösterenler o zaman ne yapacak?” dedi.Tanyolaç Türkmen, olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ifade ederek şunları söyledi:


“Anatolia adlı diziyi 85 ilde çekmeyi planladık. Dizinin çekimine Kayseri’den başladık. Amacımız Anadolu’da yaşayan uygarlıkları gerçeğe yakın sahneler ve oyuncularla canlandırmak. Kalede eski dönemi anlatabilmek için surlara üzerinde haç resmi olan flama astık. Bunun üzerine bir grup bize tepki gösterdi. Olayın büyümemesi için hemen çekimleri durdurduk. Haçlı bayrağına bilmeden tepki gösterenler, mutlaka pişman olacaktır. Birkaç gün sonra Hunat camisinde Selçukluları çekeceğiz. Bize tepki gösterenler o zaman ne yapacak? İnsanları birileri provake etmiş olabilir. Çekim öncesi bilgi verseydik belki bunlar olmazdı.”
Tayolaç Türkmen, dizi çekimleri için Kayseri Kalesi’nde yeniden çekim yapacaklarını, hazırladıkları senaryoda bir değişiklik olmayacağını da belirterek, “Ben de Müslümanım. Bu dizide uygarlıkların tümünü canlandırmak istiyoruz. Olaya yanlış bakılmasına üzüldüm” diye konuştu.

ensonhaber