güncel.net
Diğer insanları cinsel tercihleri nedeniyle yargılamak ve ayıplamak, biz insanların normal bir tepkisi.

1942 Manchester doğumlu Howard Jacobson aslen akademisyen kökenli. Roman yazmaya 40 yaşından sonra başlayan yazar, özellikle son 10 yılda yazdığı romanlarda kadın-erkek ilişkilerine dair ‘mizahi’ yaklaşımıyla ön plana çıktı.
'The Act of Love' romanınınn kahramanı Felix Quinn'in karısı başka erkeklerle de birlikte olmasına rağmen Felix bu durumdan rahatsız değildir. Çünkü ona göre sadakat ve mutluluk kelimelerinin anlamı bizim için olduğundan farklıdır.
Ama İngiliz yazar Howard Jacobson'a göre kendi cinsel arzularımızın sınırlarını keşfetmek, kendimizi tanımanın ve tutarlı bir insan olmanın belki de en sağlam yolu.

İngiliz yazarın yeni çıkan romanı The Act of Love kitapçı raflarında yerini alır almaz İngiliz edebiyat ve entelektüel çevreleri bu kitapta ortaya atılan fikirleri tartışmaya başladı.

Kimi muhafazakar çevreler bu kitabın ‘sapıklığa bir övgü’ olduğunu söylerken, kimileri ise “Diğer insanları yargılamaya girişmeden önce herkesin kendi önyargılarıyla yüzleşmesi gerektiğini” söylüyor.

Romanın kahramanı Felix Quinn "Hepimiz bir şekilde hastayız.." diyor "Erkek ve kadının erotik hayatında ‘sağlıklı ve normal olmak’ diye bir şey yoktur."

James Hewes’ın geçtiğimiz günlerde çıkan Excavating Kafka adlı kitabında ise Franz Kafka’nın hard *****grafiye olan düşkünlüğü ortaya çıkınca edebiyat severler içten içe ürpermişlerdi. Birkaç nesil önce ise Charles Dickens’in küçük yaşta kızlara düşkünlüğü ortaya çıkınca benzer bir infial uyanmıştı. Anlaşılan o ki, edebiyatta biraz ahlaksızlığa izin versek de yazarlarımızın ahlaki açıdan defosuz olmasını istiyoruz. Belki de onların topluma bir tür ‘rol model’ olduğunu düşündüğümüzden.

Türkiye’deki açık fikirli gazeteci ve yazarlar, muhafazakar çevreler ve siyasi iktidarlar tarafından pek sevilmez. Böyle olunca onlara ‘bel altından’ vurmak için genelde ‘cinsel eğilimleriyle’ ilgili göndermeler yapılır.

İngiliz edebiyat çevrelerinde bu aralar yaşanan tartışmanın özünü de bu oluşturuyor: Yazarları ahlaki duruşlarıyla mı yoksa eserlerinde ifade ettikleri şeylerin estetik değerleri ve gerçeklikleriyle mi yargılamalıyız?

Kendi kitabıyla ilgili olarak The Independent gazetesinde yayınlanan makalesinde yazar Howard Jacobson; romanındaki kahraman Felix’in şahsında ‘insanın kendisini ve başkalarını cinsel tercihlerinden dolayı yargılarken’ hangi ahlaki değerlere dayandığını sorguladığını belirtiyor.

“Yoksa benim içimdeki ahlakçı adam mı bana bunları söyleten?” diye soruyor Jacobson. “Benim çocukluğumda evli erkekler kendi karılarına ‘ana’ diye seslenirdi. Çünkü kendi karılarını artık ‘çocuklarının anası’ olarak gördükleri için onlara yalnızca bu rolü biçmiş olurlardı. Ama bunun bilincinde olduklarını bile sanmıyorum. Ama her durumda kadın kendi rolüne kilitlenir, erkek de bunun zaten olması gereken şey olduğunu kabul ederdi.”

“Bugün bile uzun ve mutlu evliliklerin hikayelerini dinlerken; o sevgi sözcüklerinin aralarında bir yerlerde kaybedilmiş fırsatların, hayalkırıklıklarının izlerini görürsünüz… Ve hissedersiniz ki “yıllardır mutlu bir şekilde evli olduklarını” söyleyip duran o insanlar da hayata dair merak ettikleri pek çok sorunun cevabını bulamadan mezara gidecekler.”

“Eğer hayata dair soruların cevabını bulmak konusunda takıntılıysanız, huzurlu olmanın tadına da asla varamayacaksınız. Diğer yandan, siz bu soruları aklınızdan çıkarıp 'diğerleri gibi' sakin ve sıradan bir hayat yaşamayı tercih etseniz bile, başka bir takım insanlar –ki edebiyatçılar ve yazarlar hep onların arasından çıkar- hayata dair soruları sormayı ve size ‘rahasız edici’ gelen cevapları aramayı sürdürecekler.”

“İnsanın doğasına ve hayatın anlamına dair cevap arayan herkes en nihayetinde insan cinselliğinin kompleksliğiyle yüzleşecektir. Erotizm, hayalgücünün sınırlarını sürekli olarak zorlayan bir olgudur. İşte biz insanlar da tam bu yüzden başkalarının cinsel tercihlerini yargılama ve ayıplama hakkını kendimizde görüyoruz.”

Romanın kahramanı Felix Quinn’i ayıplayıp yargılarken, aslında kendi içimizdeki ‘yüzleşmekten korktuğumuz’ öteki yanımıza mı kızıyoruz? Bu sorunun cevabını da okurun kendisi verecek.