Keşke Erdoğan YASAKLI OLSAYDI


Doğan Grubu içindeki ERDOĞANCILAR DA ŞAŞKINBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Aydın Doğan arasında yaşanan kavga ve son olarak Erdoğan'ın 'boykot' çağrısı, en çok bu grup içinde yer alıp da Erdoğan'ı açıkça destekleyen isimleri zor durumda bıraktı.

CENGİZ ÇANDAR ŞAŞKIN
Erdoğan, AKP hakkındaki kapatma davasından çıkacak kararın beklendiği dönemde, Can Paker'in evindeki toplantıda kapatma halinde izleyeceği stratejiyi bazı gazetecilere açıklamıştı. Bu gazeteciler arasında yer alan Cengiz Çandar, o gece konuşulanları da hatırlattıktan sonra soruyor: Tayyip Erdoğan “yasaklı” olsa daha mı iyi olurdu?”

Temmuz sonunda, şunun şurasında yaklaşık iki ay önce Anayasa Mahkemesi Ak Parti’yi kapatsa ve Tayyip Erdoğan’ı siyasetten yasaklı duruma düşürseydi, manzara şimdi nasıl olurdu? Demokrasi umutları açısından muhtemelen bugün olduğundan çok daha iyi olurdu!

Siyasetten yasaklanmış bir Tayyip Erdoğan, mayıs ayında bir dost evinde benim de aralarında bulunduğum bir grup insana söylediği doğrultuda mücadeleye atılmış olurdu. “Mağdur” ve “mazlum” olarak.

O Mayıs gecesinde, “en kötü ihtimal” yani iktidar partisinin kapatılması ve kendisinin yasaklı duruma düşmesi üzerine konuştuğumuzda, “Konuşmamı kimse engelleyemez ya. Düşerim Anadolu yollarına. Teslim olmam” demişti.

O Başbakan iken, “Yargısal Darbe” sonucunda “siyasi yasaklı” konumuna sokulunca, bizler de, haliyle kalemlerimizi onun yanında, anti-demokratik uygulamaların karşısında sivriltecektik.

Demokrasi mücadelesi, ne kadar sancılı olsa da, en sonunda “hayırlı” sonuçlar verecekti.

"ERDOĞAN 28 ŞUBAT TAKTİĞİ UYGULUYOR"

Çandar, Erdoğan'ın boykot çağrısını ise 28 Şubat ve McCarthy dönemi taktiklere benzetiyor. Şimdi manzara öyle değil. Başbakan, “demokratik saflar”ı kendi yanlışlarıyla, Anayasa Mahkemesi kararının üzerinden daha iki ay bile geçmeden darmadağın ediverdi.

En sonunda, “medya boykotu kampanyası”nın kurdelesini kesmeye vardırdı işi.

28 Şubat’ın en kabul edilmez “Mc Carthyist” uygulamalarından biri olan “totaliter zihniyet” ürünü bu davranışın aynısını, tıpkısını, Tayyip Erdoğan, nasıl gösterebilir? 28 Şubat döneminde şiir okumaktan hapsi boylayan Tayyip Erdoğan, böyle bir davranışa nasıl girer?

Bu kadar popüler ve bunca başarılı iş yapmış Başbakan’ı bu haliyle görmektense, “siyasi yasaklı” görmeyi tercih ederdik. Hiç değilse, aynı “dalga boyu”nda, aynı “demokratik titreşimler”le, aynı geniş saflarda mücadele ederdik.

Böyle bir Tayyip Erdoğan’ın savunulacak yanı kalır mı?


ensonhaber