Türkiye'de savcılar hakimler var


Cumhurbaşkanı gül, Deniz Feneri davası ile ilgili Alman hakimin sözlerini yorumladı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler 63. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere, özel uçak ANA ile ABD'nin New York kentine hareket etti.

Gül, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

TÜRKİYE'DE SAVCILAR VAR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya'daki Deniz Feneri e.V davasının Türkiye'deki bağlantılarına ilişkin iddialar konusunda, Türkiye'de savcılar, hakimler ve bağımsız mahkemeler bulunduğunu vurgulayarak, ''Tüm şüpheleri giderici gerekli yasal araştırmalar, soruşturmalar yapılacaktır'' dedi. Gül, ''''Türkiye'de savcılar, hakimler, bağımsız mahkemeler var. Bildiğim kadarıyla savcılar zaten bu konuyla ilgili bazı işlemler yapıyorlar. Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. Bu tip polemiklerin halkımızın yardımlaşmasını önlememesi lazım. Herkesin yardımlarını en iyi şekilde muhataplarına ulaştırmaları için titiz davranmaları şüphesiz ki doğrudur. Halkımızın yardımlaşma arzusunun ve yardımlaşma geleneğinin eksilmemesi lazım.'' dedi.

BOYKOT SORUSUNA CEVAP VERMEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir medya grubunun gazetelerinin boykot edilmesi çağrısıyla ilgili bir soruyu Gül, ''Bu siyasi konulara Cumhurbaşkanı olarak girmem doğru olmaz. Türkiye'de siyasetin zaman zaman nasıl yükseldiğini, zaman zaman nasıl alçaldığını biliyoruz'' diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, New York'daki BM Genel Kurulu toplantıları sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşme yapmasının planlanıp planlanmadığının sorulması üzerine, Sarkisyan'ın New York'a gelip gelmeyeceğini bilmediğini, her iki ülkenin Dışişleri Bakanları arasında bazı görüşmeler yapılacağını bildirdi.

AA

ensonhaber