+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Türklerle Yahudiler akraba mı?

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Türklerle Yahudiler akraba mı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  hımss Türklerle Yahudiler akraba mı?  Koestler Orta Avrupa Yahudilerinin Hazar Türklerinden geldiğini iddia ediyor.
  Hürriyet gazetesinde yer alan bir habere göre “13. Kabile’nin kayıp başkenti İtil bulundu.”

  Habere göre “Rus arkeologlar, bin yıl önce Museviliği kabul eden ve döneminin en zengin devletlerinden birini kurduktan sonra tarih sahnesinden aniden çekilen Hazar Türkleri’nin kayıp başkenti "İtil"i bulduklarını açıkladılar.”

  Hürriyet’in haberi, Yahudilerle Türklerle akraba olduğu tezini yeniden gündeme taşımış oldu. Bu tezi savunan popüler isimlerin başında Kevin Alan Brook ile Arthur Koestler gelmektedir. Brook, Polonya kökenli Eşkenazi Yahudisi olan bir yazardır. Koestler de kendi geçmişiyle övünen bir Eşkenazi Yahudisi’dir.

  Brook, Hazar Yahudileri adlı kitabında Türklerin soy kütüğünü Tevrat’ın Tekvin (Yaradılış) bölümünde sözü edilen Gomer’in oğlu Togarmah/ Targama’ın soyuna dayandırarak İsrailoğulları ile akraba olduğunu ileri sürmektedir.

  Arthur Koestler ve 13. Kabile adlı çalışması Arthur Koestler, 1976’da yazdığı 13. Kabile adlı çalışmasında, Orta Avrupa Yahudilerinin Hazar Türklerinden geldiğini iddia etmektedir.

  Türkiye’de kimi masonlar da Yahudiler ile Türkler arasında akrabalık bağı kurmaya çalışmaktadır. Örneğin halen 065 numaralı Ege Locası’nın aktif üyesi olan Cahit Ülkü “Son Hazaryalı” adlı kitabında bu tezi savunmaktadır.Ülkü, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği’nin web sitesinde yayımlanan söyleşisinde şunları söylüyor:

  “Son Hazaryalı, Arthur Koestler’in tezine katkı ötesinde güç kazandırmıştır. Örneğin, Aşkenazların kökeni, Yahudi-Musevî kavramları arasındaki fark, Aşkenazlardaki Şamanist izler, Son Hazaryalı’ya özgü kanıtlardır.”

  Ülkü daha ileri giderek “Hürrem Sultan'ın Bir Hazar Yahudisi olduğunu ve bir başka Hazar Yahudisinden peydahladığı 2. Selim'in tahta geçmesiyle Osmanlı İmparatorluğu'nda Yahudilerin saltanat sürmeye başladığını ileri sürmüştür.” (Haluk Hepkon, Yahudi Türkler, Kürt Yahudiler, 15.07.2005 Radikal)

  Kimi masonların Yahudiler ile Türkler arasında akrabalık bağı kurmaya çalışması pek şaşırtıcı değil. Ama kendilerini bir tür Yahudi-karşıtı olarak tanımlayan kimi Türkçülerin Eşkenazi Yahudilerinin Hazar Türklerinin bakiyesi/akrabası sayması çok ilginç. Hâlbuki Hazar Türklerinin bakiyesi Karaim Türkleri’dir ve Karaim Türkleri, etnik olarak Türk, din olarak Musevi olduklarının bilincindedir. (Karaim Türkleri için bkz., Ömer Erbil, Son Türk Musevileri 19 Haziran 2000 Milliyet; Tutkun Akbaş, Son 50 Musevi Türk, 21.06.2005 Tempo)

  Bu tezlerin amacını saptamak için Brook’un yeni çalışmalarına bakmak yeterli. Brook, geçmişte bir senaryo ile Türkleri Eşkenazi Yahudileri ile akraba yaparken, son yıllarda da Kürtleri Seferat Yahudileri ile akraba ilan etmektedir.

  Brook’un yaptığı iş, İsrail’in daha çok Türkiye’ye ihtiyaç duydukları zaman Türklerle; daha çok Kürtlere ihtiyaç duyduklarında ise Kürtlerle akrabalık kurgulamaktır. Brook’un İsrail’in yeni ittifak ihtiyacına göre yeni akrabalıklar türetmesi mümkün.

  Brook, Kürtlerle Yahudilerin akraba olduğuna dair genetik araştırmalar yayımlanmıştır.

  Brook’un söylemi Barzani tarafından da hüsnükabul görmüş gibidir. Ancak bu hüsnükabulu ve Yahudilerle olan siyasi dostluklarını esas alarak Barzanilerin Yahudi kökenli olduğunu savunmak mümkün değildir. Araştırmacı tarihçi Ahmet Uçar’ın ileri sürdüğü “Barzani’nin Yahudi kökenli olduğu tezi” de aslında Brook’un kurgusuna uygun bir görüş. (Sefa Kaplan’ın Ahmet Uçar söyleşisi, Barzani Ailesi’nin Yahudi olduğu ortaya çıktı, 18.02.2003 Hürriyet) Bizce Barzani’nin Yahudi kökenli olduğu iddiasının sorgulamasını yapan Muhsin Kızılkaya haklı. (Muhsin Kızılkaya, Yahudiler, Barzani ve cehalet! 23/02/2003 Radikal)

  Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Rifat N. Bali, haklı olarak Kürtlerle Yahudilerin akraba olduğu tezinin uyduruk bir tez olduğunu savunuyor. Ancak Bali’nin bu konuda faturayı Türk medyasına çıkarması. Hâlbuki bu tezi üreten Türk medyası değil yukarıda belgelediğimiz üzere Yahudi çevrelerdir. Türk medyasının yanlışı bu tezleri safça izlemiş olmasıdır.

  Brook’un Kürt Yahudi akrabalığından vardığı sonuç şu:
  “Bu heyecan verici araştırmalar gösteriyor ki Kürtler ve Yahudiler binlerce yıl öncesinde ortak babadan geliyorlar. Bu durum ümit ederiz ki Kürtleri ve Yahudileri birbirlerinin kültürlerini öğrenmeye ve Kuzey Irak’ta son yıllarda sahip oldukları dostluk ilişkilerini sürdürmeye teşvik eder.” (Hasan Kösebalaban, “Irak Üzerindeki İsrail Planları ve Türkiye” www.liberal–dt.org.tr/at/at–htk5.htm)

  Kürtler ve Yahudiler: Sanal Akrabalıktan Stratejik İttifaka

  Amerika’nın Irak’ı işgali bu özel ilişkinin gelişmesi için, “sanal akrabalık” üretilmiş ardından bu süreçten “stratejik bir ittifak” devşirilmesi amaçlanmıştır. Bu işlerin koordinasyonunda “Israeli Kurdish Friendship League: İsrail-Kürt Dostluk Ligi” adlı organizasyon öne çıkmıştır. Organizasyonun başındaki isim olan Moti Zaken’in Kürtler ve Öcalan hakkındaki görüşü dikkate değer:

  Zaken 28 Şubat 1993’te The Jerusalem Post’ta yayınlanan makalesinde ‘Arap olmayan bir millet olarak Arap idaresinin zorluklarını yaşayan Kürtler, kendilerinin istediğini başaran (bağımsızlık ve Araplara karşı savaşta ayakta kalmalarını sağlayabilecek askeri güç) İsrail’e hayranlık duyduklarını belirtiyor. Kürtlerin büyük bir kısmının İsrail’i bir model olarak gördüğünü, bu yüzden desteği hak ettiklerini vurguluyor.

  1994 yılında İsrail Cumhurbaşkanı Weizmann’ın tarihi Türkiye ziyaretinden dönüşünde Moti Zaken, bu ziyarette İsrail’in Türkiye’deki ayrılıkçı harekete karşı Türkiye’ye destek sözü verişinin Öcalan’ın yakalanması sürecini başlattığını hatırlatıyor. Zaken, 1994’teki bu anlaşmanın küçük bir siyasi hata olmadığını ve oldukça acı ve yüksek maliyeti olacağını belirtiyor.” (Abdülhamit Bilici, Kürt Yahudiler, Aksiyon, Sayı: 291, 01.07.2000)

  Nitekim bu teze bayılan Kürtçü yazar İsmet Siverekli bile, Kürtlerle Yahudiler arasında akrabalık kurma çalışmalarının ABD’nin Irak’ı işgaliyle başladığını itiraf ediyor.
  Siverekli’ye göre Kuzey Irak’tan İsrail’e giden Kürtler İsrail’in, İsrail de ABD’nin bölge politikalarını belirlemektedir. Siverekli’ye göre ABD işgaliyle bir araya gelen bu iki akraba topluluğun ittifakı bölgeye huzur getirecektir.

  Ezcümle Ortadoğu çok şeye gebe; ama her doğumun sancısını önce Türkiye çekecek gibi görünüyor.

  Ayrıntılı bilgi için bkz: Ali Rıza Bayzan, Misyoner Örgütelerin Kürt ve Alevi Operasyonu, İstanbul-2008, IQ Kültür Sanat Yayıncılık


  Kaynak : İnternetHaber

 2. #2
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  Tanımlı Ce: Türklerle Yahudiler akraba mı?

  “Hürrem Sultan'ın Bir Hazar Yahudisi olduğunu ve bir başka Hazar Yahudisinden peydahladığı 2. Selim'in tahta geçmesiyle Osmanlı İmparatorluğu'nda Yahudilerin saltanat sürmeye başladığını ileri sürmüştür.” (Haluk Hepkon, Yahudi Türkler, Kürt Yahudiler, 15.07.2005 Radikal)


  Osmanlıyı yahudi zihniyeti dışında bir zihniyetin yıkamayacağına inanan biri olarak hiç şaşırdım...

  Bu tezin doğru olduğuna da inanıyorum hani Ünlü İzmir'li Sabetay Sevi'nin hayat hikayesinden de çıkarılabilir bu tez...17.yy kendini mesih ilan etti ardından IV.Mehmet'in huzuruna çıkıp mesih mucizelerinden birini gerçekleştiremeyince Müslüman oldu...2 din arasında bocalamaları oldu öldürülmek istendi...Onun yolunda ona inanan birçok yahudide (sabetaycı) din değiştirerek müslüman oldular...Bir şekilde evlenmeler ile birlikte akrabalık gelişti haliyle...Bu olay 1666 yılında yaşandığı düşünülürse Hürrem Sultan'ın marifeti daha öncesine dayanıyor (1520-58 arası)
  Mümkün yani iddia olmaktan çıkmış bir durum.

  Hazarların soyları incelendiğinde de Hazar Türklerin kaynağı orta Asyadaydı. İlk Türk kavimlerinde çok çeşit vardı. Moğol fetihlerden önce çoğunlukla kırmızımsı saç vardı. Hazarların orijinal inançları Şamanlıkdı, dilleri Türkçe ve hayatları göçebeydi. Sonradan, Hazarlar Musevilik, İslamiyet ve Hıristiyanlık dinlerini benimsedi, İbranice ve Slav Dillerini öğrendi ve tüm kuzey Kafkas ve Ukraynadaki şehirlere yerleştiler. 5'inci ve 13'üncü asır arası 800 senelik zamanda Hazarların büyük tarihinde etnik bağimsızlık göründü.
  Alıntı...

  Haritada görüldüğü üzere devlet sınırları içinde yahudi simgesi 6 köşeli yıldız var...Bu bize o bölgedeki çoğunluğu ifade ettiğine göre...


  Alıntı

  Hazar türklerinin torunları olduğu tahmin edilen karaylar yahudiliğin karaim mezhebindendir. zaten dünyadaki 5-6 bin karaim'in çoğu da karay türküdür. kırım yarımadası, litvanya, polonya ve tabii israil de yaşarlar. türkiye'de 20-30 kişilik bir grup mevcuttur. ya da en son sayıları öyleydi.evlilik sorunundan dolayı başta kırım olmak üzere başka ülke ve bölgelere göç etmektedirler. hasköyde knasse olarak adlandırdıkları kadoş be kuşta bene mikra adlı bir sinagogları ve çıksalın mevkinde de bir kabristanları vardır.
  Alıntı


  Rivayete göre bizans "hristiyan olun" diye araplar da "müslüman olun" diye kulis yapmaya başlayınca hazar hakanı üç semavi dinden bulabildiği en büyük din alimlerini çağırtmıştır. sonra da müslüman din adamına sormuştur:
  - hristiyanlık mı size daha yakın musevilik mi?
  - musevilik ehven-i şerdir. hiç olmazsa şirk koşmazlar.
  sonra hristiyan din alimine dönerek:
  - müslümanlık mı size daha yakındır musevilik mi?
  - musevilik daha yakındır. onların kitabı eski ahittir. müslümanların kitabının ise bizde yeri yoktur.

  Hazar Hakanı da bu beyanlara dayanarak: "ikiniz de museviliğin hak yol olduğunda mutabık olduğunuza göre biz de museviliği seçiyoruz" demiş ve Hazar İmparatorluğu'nun yüksek halk tabakası musevi olmuştur.

  rivayet bir yana, hazarlar o zamanın bizansından da araplarından da ayrı bir güç odağı oldukları için ikisinin dışında bir din seçmiş olmak için museviliği seçmişlerdir.
  Alıntı

 3. #3
  Demirbaş aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli Baktabul'un Çılgını aysenazli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  every where for living happy
  Mesajlar
  573
  Tecrübe Puanı
  1606253

  Tanımlı Ce: Türklerle Yahudiler akraba mı?

  paylaşımın için teşekkürler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. 'Türklerle 30 Kez Boşuna Savaştık'
  By şeker_sarı in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-09-2009, 01:44
 2. Avrupa Türklerle dalga geçti
  By LAFAKOZ in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-25-2009, 21:32
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-14-2008, 12:59
 4. Löw Türklerle buluşacak
  By Lolan in forum Avrupadan Futboll
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-09-2008, 18:14
 5. Türklerle Başa Çıkılmaz(gerçek bir olay)
  By yaremce in forum Hikayeler & Öyküler/Masallar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-29-2007, 07:07

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375