Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bakıyorsunuz, bayram adını değiştirdi. Ne oldu bayramın adı? Tatil. Olmaz. Bu bayram tatil değil, tatil başka bir şey. Adını bir başka türlü de değiştirmişler şimdi; Şeker bayramı. Bu dört dörtlük bir ramazan bayramı, ne şeker bayramı... İlginç şeyler oluyor bu erozyondur aslında. Yani buna bir kültürel erozyon denir. Bunlara fırsat veremeyiz, vermemeliyiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Şanlıurfa teşkilatı tarafından çamlık Restorant'da verilen iftar yemeğinde Şanlıurfa'ya yönelik yatırımlar hakkında bilgi verirken bölgesel ayrımcılık yapmadıklarını söyledi. Erdoğan, ''Bu ayrımların kalktığı bir Türkiye bizim hedefimizdir. Bakıyorsunuz bir grup illa 'benim etnik kimliğim galip gelecek' öbürü illa 'benim ki...' bırakın bu işleri. Bu ayrımcılıktır, bu bölücülüktür'' dedi.

Başbakan Erdoğan, birlik ve beraberliğin en güzel şekilde yaşandığı Ramazan Bayramı'nın yaklaştığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
''Bu Ramazan Bayramı'nda da bu birliğimizi beraberliğimizi teyit eden gidiş gelişlerimiz olacak. Küçükler büyüklere muhakkak gitmeli. Bunu ihmal etmeyelim. Anneler, babalar bunları çok bekler. Annelerimizi babalarımızı bunlardan mahrum etmeyelim. Bunlar bizim geleneklerimizin, kültürümüzün güzel örnekleridir, ama ne yazık ki bunları büyük ölçüde kaybettik. Bakıyorsunuz, bayram adını değiştirdi. Ne oldu bayramın adı? Tatil. Olmaz. Bu bayram tatil değil, tatil başka bir şey. Adını bir başka türlü de değiştirmişler şimdi. Şeker bayramı. Bu dört dörtlük bir Ramazan Bayramı, ne şeker bayramı... İlginç şeyler oluyor, bu erozyondur aslında. Yani buna bir kültürel erozyon denir. Bunlara fırsat veremeyiz, vermemeliyiz.''

Başbakan Erdoğan, ''paranın cıva gibi olduğunu'' belirterek, ''Para, güven ve istikrarın, bereketin olduğu yere gider. Güvenin olmadığı, terörün, akşam başka sabah başka krizlerin olduğu yere gitmez'' dedi.

''AK Parti'yi buralara getiren iki tane sihirli kelime var, birisi güvendir, birisi istikrardır'' diyen Erdoğan, bunlar olmazsa küresel sermayenin ülkeye çekilemeyeceğini dile getirdi. Erdoğan, ''İşte son zamanlarda malum yaşanan bazı olaylar sebebiyle Türkiye'de bu iki kavramın üzerine bir gölge düştü. Bu tabii ister istemez küresel sermayeyi biraz ürküttü. Bütün bunlara rağmen yine ben diyorum ki bu yıl sonu itibariyle 15 milyar doları yakalayacağız, bütün bunlara rağmen'' diye konuştu.

AA