Ramazan ayında yoksulun sofrası da 'mecburen' vejetaryan oldu. İşte o sofralardan biri. Menü etsiz pilav, domates ve ekmekten oluşuyor.


Sosyal dayanışmanın arttığı ramazanda, yardım kuruluşlarına ulaşan aileler alabildikleri kuru gıda yardımlarıyla kendilerini “şanslı” görürken, dar gelirli çoğu aile ise komşu yardımları ve kısıtlı imkanları ile “zengin” ramazan sofraları hazırlamaya çalışıyor.

Anadolu Ajansı fotomuhabirinin çektiği bu fotoğraflarda Adanalı 8 kişilik Mutlu ailesi de, komşu desteği ile iftar sofralarına koyabildiği etsiz bulgur pilavı, domates ve ekmekten oluşan menü ile iftarını açıyor.

Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesinde, 6 çocuğuyla yaşayan Selim Mutlu (57), inşaatlarda günlük yevmiye ile çalıştığını, ancak sektördeki durgunluk nedeniyle yaklaşık 7 aydır işsiz olduğunu söyledi.

Bir birikimi olmadığı için uzun süredir evlerine yemeklik malzeme alamadıklarını bildiren Mutlu, geçimlerini ise komşu yardımları ve az da olsa eşinin terzilik gelirinden sağladıklarını belirtti.

Sonuna yaklaşılan ramazan boyunca iftar ve sahurda genellikle, bulgur pilavı, makarna, çorba ile domates, salatalık gibi mevsimsel ucuz sebzeler yiyebildiklerini anlatan Mutlu, “7 aydır işsizim, bu iftar soframızı etsiz bulgur pilavı, domates ve ekmekle açtık. Ama buna da şükür” dedi.

Çocuklarının, et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalardan mahrum kaldığı için bir yandan da hastalıklarla mücadele ettiklerini belirten Mutlu, şöyle konuştu:

“Yeterli gıda alamadığımız için çocuklar sık sık hasta oluyor. Uzun zamandır işsiz olduğumdan düzenli bir gelirimiz yok. Eşimin komşulara diktiği bir kaç parça kıyafetten elde ettiği gelir ise ancak çocukların masraflarına yetiyor. Ramazan nedeniyle komşulardan aldığımız destekle iftar ve sahur yapıyoruz.”


“KALICI İŞ İSTİYOR”


Kısıtlı imkanlarla da olsa, ailesi için bulgur pilavı ve dilimlenmiş domatesten oluşan bir sofra hazırlayan anne Müşeverat Mutlu ise eşine kalıcı bir iş istiyor.

6 çocuğuyla zor günler geçirdiklerini anlatan anne Mutlu, “Her anne gibi ben de çocuklarıma daha zengin sofralar hazırlamak istiyorum ama ancak buna gücümüz yetiyor. Önümüz bayram, çocuklar da, ben de bayramlık değil, eşime iş bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Annesinin kucağındaki 8 aylık Büşra ile kardeşleri Havre (16), Haris (13), Kasım (10), Şebap (9) ve Camiya (8) ise yaşadıklarından habersiz, bulgur pilavı ve domates ile hazırlanan iftar sofrasında mutlu oluyorlar.


BÖYLE OLUR YOKSULUN SOFRASI

. . . . . . . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr