Final Operasyonu'nda 47 GözaltıOkyanus Şirketler Grubu'na yönelik başlatılan 'Final' kod adlı operasyonda, 47 kişi gözaltına alındı.
Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik başlatılan 'Final' kod adlı operasyonda, aralarında şirket yöneticisi Argun'un da bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı..

Konya Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik başlattığı operasyonda aralarında şirket yöneticisi Nusret Argun'un da bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin Konya, Meram, Akşehir, Bolvadin'de belediyeler, il özel idareleri, hastaneler gibi kamu kurum ve kuruluşlarını temizlik, özel güvenlik, malzeme alımı gibi 119 ayrı ihalesinde usulsüzlük yaptıkları iddia ediliyor. "Final" kod adlı operasyonda gözaltına alınan zanlılar arasında, ADD Konya Şube Başkanı Arif Aytürk, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başmüdürü M.M., bir yerel gazeteci, 1 tapu kadastro memuru, 2 avukat ve 1 memur da bulunuyor. Operasyon kapsamında, 41 kişi daha aranıyor.

119 İHALEDE USULSÜZLÜK

İhaleye fesat karıştırmak ve çıkar amaçlı suç örgütü kurmakla suçlanan zanlılarla ilgili operasyonun talimatı, Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından verildi. Konya Emniyet Müdürlüğü, 26 Nisan 2008'de Okyanus Şirketler Grubu'nun çeşitli hastanelerden aldığı temizlik, görüntüleme ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı ve çıkar amaçlı suç örgütü kurulduğu gerekçesiyle şirketin binasında, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ile bazı hastanelerde arama yapmış, bilgisayarlara ve ihale evrakına el koymuştu. O tarihten bu yana belgeler, maliye denetim elemanlarınca incelendi. 5 ay süren incelemede, 119 ayrı ihalede usulsüzlük tespit edildi.

SAVCI DEĞİŞTİ OPERASYON SÜRDÜ

26 Nisan'daki baskının ardından soruşturmayı yürüten savcılığın, zanlılar hakkında telefon dinlenmesine gerek olmadığını belirterek, yeni dinleme kararı vermediği bildirildi. Savcı değişince dinleme ve operasyona kaldığı yerden devam edildi. Final operasyonunda gözaltıların aslında bayramdan sonra yapılması planlanıyordu. Ancak, bazı zanlıların bayram öncesi yurtdışına çıkacakları tespit edilince operasyon öne çekildi. Okyanus Grup; Global Holding, STFA ve Tefirom ortaklığı ile oluşturulan Energaz, Türkiye'de 11 bölgede doğalgaz dağıtımı yapıyor.
SİMİTÇİLİKTEN PATRONLUĞA
İşçi bir ailenin 6 çocuğundan biri olan Nusret Argun (49), daha önceki röportajlarında çocukluğunda simit satıp, ayakkabı boyadığını belirtmişti. İlk işi matbaacılık olan Argun, devletin temizlik ve yemek ihalelerini alarak büyüdü. 1994'te Okyanus Şirketler Grubu'nu kurdu. Taşeronluktan holding patronluğuna yükselen Argun, inşaat, enerji, turizm, servis hizmetleri, konut, alışveriş merkezleri, sağlık gibi alanlardabir çok şirketin sahibi . Energaz son olarak Başkent Doğalgaz AŞ'nin (eski adıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO) 13 Mart 2008'de yapılan özelleştirme ihalesinde 1 milyar 610 milyon dolarlık en yüksek teklifi verdi.
(Sabah)