Almanlar Akman'ın PeşindeFrankfurt Savcılık Sözcüsü Scheu, gerekçeli karar çıktıktan sonra Akman’ın ifadesi için harekete geçileceğini açıkladı.
RTÜK Başbakanı Zahid Akman önceki gün NTV’de çıktığı canlı yayında “kooperatif yolsuzluğu” iddialarıyla ilgili “İddiaların aksine kooperatife 2003’te üye oldum. 2005’e doğru, RTÜK üyeliğim söz konusu değilken ayrıldım. 1.5 yıllık süre içinde kayıtlarda yöneticiliğim var” demişti.

Ancak, Frankfurt Savcılık Sözcüsü Hakim Doris Müller Scheu VATAN’a yaptığı açıklamada Akman’ın 2006 yılı Haziran ayına kadar kooperatif yönetim kurulu üyesi olduğunu söyledi.

Scheu, Akman’ın da aralarında olduğu kooperatif yönetim kurulu üyeleri hakkında “dolandırıcılık” ve “hileli iflas” suçlarından soruşturma yapıldığını belirterek şunları söyledi:

* Alman hükümetinin verdiği konut teşvik primlerinin kişisel amaçlar için kullanılarak dolandırıcılık, kooperatifin iflas etmesini gerektiren şartlar oluşmadığı halde iflas başvurusu yaparak da hileli iflas suçlarının işlendiği yönünde kuvvetli göstergeler var.

* Haziran 2006 tarihine kadar yönetim kurulu üyesi olacaksınız ve sorumluluğunuz olmayacak. Bir yerde yönetim kurulu üyesiyseniz, orada olanlarla ilgim yok diyemezsiniz. Sorumluluk inkar edilemez. Hileli iflasla ilgili bilirkişi incelemesi yapılıyor. Raporun tamamlanması bekleniyor. Ayrıca Akman hakkında Deniz Feneri e.V davasının gerekçeli kararında yer alacak tespitler çok büyük önem taşıyor. Akman’la ilgili gerekçeli karardaki her tespit, kooperatif soruşturmasında güçlü delil olacak. Sanırım 5 hafta içinde yazılır. Soruşturma henüz çok yeni. Gerekçeli kararı çıktıktan sonra Akman’ın ifadesi için harekete geçilir. Türk makamlarından adli yardım istenebilir.
(Vatan)