Köln'de Doğdu Hakkâri'de Şehit OlduAlmanya'da doğdu. Uzman çavuş olarak 16 yıl başarıyla görev yaptı. Önceki gün Yüksekova'da PKK'nın bombalı tuzağında şehit düştü..
Almanya'nın Köln kentinde doğan Ragıp As henüz 7 aylıkken ailesi memleketleri Aydın'ın Koçarlı ilçesine kesin dönüş yaptı. Askerliğini komando olarak Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde yapan As, komutanlarının teklifi üzerine uzman çavuş oldu.

16 yıl çeşitli yerlerde görev yapan As, en çok 6 yıl görev yaptığı Marmaris'i sevmişti. Emekli olduğunda Marmaris'e yerleşme planları yapan As, 4 yıl önce yaşamını Hatice As'la birleştirdi. İki yıl önce de bir kız çocuk babası oldu. Başarılı uzman çavuş, son olarak Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde tayin edilince, eşi ile kızını Denizli'deki ailesinin yanına bırakıp yenigörev yerine intikal etti.

Ancak önceki akşam, uzman çavuş arkadaşı İlyas Acar'la iftar için evine doğru yola çıkan Ragıp As, eve birkaç metre kala, bir duvarla telefon direği arasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu can verdi. Acı haberi alan anne Münevver As, "Oğlum sen bana bu şekilde bayram hediyesi mi oldun" diye ağıt yakarken, Hatice As da 2 yaşında yetim kalan kızı İrem'e sarılarak sinir krizleri geçirdi. Şehit uzman çavuş, bugün Koçarlı'da babasının yanına defnedilecek. Bu arada saldırıda ağır yaralanan uzman çavuş İlyas Acar'ın tedavisi devam ediyor.


aktifhaber