İki Suikasti Alenen KarartmışlarErgenekon tek ata oynamamış. Bir taraftan suikastler işlenirken, diğer taraftan da delilleri karartma ekibi çalışmış. İşte devletin içindeki o ekip.
Son dalga Ergenekon operasyonunda üç adli tıp uzmanının Ergenekon tutuklusu Doç. Dr. Ümit Sayın’ın talimatıyla önemli olaylarda Adli Tıp’a gelen delilleri kararttıkları suçlamasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Üç adli tıp uzmanı doktorun Üzeyir Garih ve Necip Hablemitoğlu cinayetindeki delilleri kararttıkları da iddia ediliyor. Üzeyir Garih’in kanlı gömlek krokileri Ümit Sayın’ın evinde çıkmıştı.

ERGENEKON’U ÖRT-BAS ETME TİMİ

Ergenekon kapsamında gözaltına alının Adli Tıp’ta görevli doktorlar Şafak Akbaş, Yıldırım Başaran, Mustafa Tavşan’ın Ergenekon tutuklusu Ümit Sayın’la yakın ilişki içinde oldukları belirlendi. Adli Tıp’çı doktorlar, kendileri gibi adli tıp uzmanı olan Ümit Sayın’ın direktiflerine göre hareket etmek ve bazı gizli bilgi ve belgeleri Sayın’a ulaştırmakla suçlanıyorlar.

İddialara göre Ergenekon’un parmağı olan cinayetlerle ilgili Adli Tıp Kurumu’na ulaşan evrakları doktorlar Şafak Akbaş, Yıldırım Başaran ve Mustafa Tavşan teslim alıyor. Gelen emirler doğrultusunda deliller değiştiriliyor veya Ergenekon’un istediği şekilde hazırlanarak emniyete gönderiliyor. Emniyet bir çok olayın bu şekilde örtbas edildiğini düşünüyor.

Adli Tıp uzmanları Akbaş, Başaran ve Tavşan’ın Üzeyir Garih ve Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetindeki delilleri kararttıkları iddialar arasında. Üç doktora bu iddiaların sorulacağı belirtildi.

KANLI KROKİ ERGENEKON’DA ÇIKTI

Ergenekon tutuklusu Doç. Dr. Ümit Sayın’ın evinde yapılan aramalarda Eyüp’te öldürülen ünlü işadamı Üzeyir Garih’in kanlı gömleğini gösteren şema da çıkmıştı. Adli Tıp uzmanı Doç. Sayın’da bulunan ve Garih’in olay günü üzerinde bulunan gömleğn şeması olan belgeye göre vücudunun ön tarafına altı, arka tarafına ise aldığı dört bıçak darbesiyle öldürülmüştü.


İhale bağımlı firariye kaldı

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Garih, 25 Ağustos 2001 günü Eyüp’te mezar ziyareti sırasında öldürüldü. Garih’in öldürülmesinin ardından ortaya birçok senaryo atıldı. Cinayeti işlediği iddiasıyla asker firarisi Yener Yermez yakalandı. Uyuşturucu bağımlısı Yermez, Garih’ten para istediğini alamayınca da öldürdüğünü iddia etti. Ağır müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Star