Emniyet'ten Saçan'a Soruşturma

Emniyet Genel Müdürlüğü daha önce "meslekten ihraç" kararı aldığı eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan'a yeni bir soruşturma başlattı.Daha önce meslekten ihraç edilmesine rağmen Danıştay kararıyla dönen eski emniyet şube müdürü Adil Serdar Saçan'a yeni bir soruşturma açıldı..

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Adil Serdar Saçan hakkında, 2'nci kez meslekten ihracıyla sonuçlanabilecek yeni idari soruşturma başlatıldı.

Saçan, polislikten çıkarılmasına rağmen Danıştay kararıyla göreve iade edilmişti. Daha önce hayali ihracat sanığı Erol Maks Kohen'den maddi menfaat temin ettiği gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Saçan, Danıştay kararıyla geçen hafta göreve döndü.

Niğde Polis Okulu'na öğretmen olarak tayin edilen Saçan'ın bu hafta sonu göreve başlaması bekleniyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü işte bu aşamada, Saçan'ın ikinci kez görevden ihraç edilmesi amacıyla, "Ergenekon soruşturmasını örtbas etmek, belgeleri kendi arşivinde gizlemek, Ergenekon soruşturmasını bizzat kendisinin yürütmesi gerekirken, topu istihbarat şubesine atmak" iddialarından soruşturma başlattı.

Soruşturmada, Saçan, 2000'de Ergenekon soruşturmasını yanlış yönlendirip örtbas etmekle ve Tuncay Güney'de ele geçirdiği belgeleri kendi özel deposunda gizlemekle suçlanıyor. Öte yandan önceki gün gözaltına alınan Saçan ile birlikte Tuncay Özkan, eski DGM askeri savcısı Tanju Güvendiren ve eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi için dün bir günlük ek süre alındı.

aktifhaber