MECLİS'E TATİL YOK

TBMM Yeni Yasama Yılına Yarın Yapılacak Törenlerle Başlayacak.

TBMM yeni yasama yılına yarın yapılacak törenlerle başlayacak. TBMM tarihinde ilk kez bayramın ikinci günü yapılacak olan açılışta, kürsüden seslenecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün siyasi mesajlarında bayramların önemini vurgulayarak, "sağduyu, uzlaşma ve gerginliklerin sona erdirilmesi" gibi konulara yer vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanının eşi Hayrünnisa Gül, "türban krizi" yaratmamak için daha önceden olduğu gibi gündüz yapılan açılış törenine de akşam yapılan resepsiyona da gelmeyecek. Gül yine smokin giymeyecek. Gül, açılış konuşmasında Türkiye’nin önemi ve uluslararası ilişkilerdeki yerini vurgulayacak. Dış politika açılımı konusunda bilgi verecek olan Gül, ekonomiden kalkınmaya kadar geniş bir perspektif çizecek.

Bahçede resepsiyon


Törenler yarın saat 14.00’te TBMM Başkanı Köksal Toptan ve milletvekillerinin TBMM Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayacak. TBMM Genel Kurulu saat 15.00’de toplanacak. Toptan’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye Cumhurbaşkanı Gül çıkacak. Siyasi parti liderlerinin de katılması beklenen törenden sonra Meclis, çalışmalarına bayram sonuna kadar ara verecek. Saat 18.00’de yapılacak olan açılış resepsiyonu için bu kez bahçe tercih edildi. Hava muhalefeti olmazsa, uzun bir aradan sonra Meclis resepsiyonu ilk kez bahçede yapılacak.

Gül Ankara’da
TBMM’nin yeni yasama yılı açılışının bu yıl Şeker Bayramı’nın ikinci gününe rastlaması nedeniyle, liderlerin bir çoğu bayramını Ankara’da geçirecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayramı ailesi ile birlikte Ankara’da karşılamaya hazırlanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bayramın ilk gününde İstanbul’da olması bekleniyor. Erdoğan, bayramın ikinci günü TBMM’nin açılış törenine katılacak. Aynı gün Bakanlar Kurulu’nun da toplanması bekleniyor.


haberler.com