CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Şeker Bayramı’nı "Deniz Feneri Yolsuzluğu" uyarısıyla kutlarken, "İnsanlarımızın kutsal dini duygularının siyasi çıkar hesaplarıyla istismar edilmesin" çağrısında bulundu.
Baykal, "İslamiyet’in bir yaşam tarzı, ahlaki değerler bütünü, insanlık anlayışı olduğu gözden kaçırılıyor. İnsanların, para, servet, iktidar, kudret ve hırslarının bir aracı haline dönüştürülmesi tehlikesi ortaya çıkıyor. Buna karşı İslam’ın özünü doğru değerlendiren kapsayıcı, kucaklayıcı İslam anlayışının bayram vesilesiyle ortaya çıkması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. Baykal, şunları söyledi:


İkbalimiz konu olamaz


Mağdur, mazlum milyonlarca insan varken, kendi şahsımızın, ailemizin, yakın çevremizin kudret ve ikbali bizim için temel kaygı konusu olamaz, olmamalıdır. Bayram başkalarını fark etmenin, başkalarını görmenin, anlamanın, başkaları karşısında kendimizi sorgulamamızın, yaşamımızı hırslarımızı sorgulamamızın vesilesi olmadır. İslamiyeti bir kalıp, bir kıyafet, bir biçimsellik hali olarak anlamanın İslamiyeti nasıl büyük bin haksızlık oluşturduğunu her birimizin çok iyi anlaması gerekiyor.
Şeker Bayramı vurgusu
Ne yazık ki, günümüzde bu değerler erozyona uğratılmakta ve gerek siyasi gerekse bireysel çıkar hesaplarına alet edilmektedir. Yetim hakkına el uzatılmayan, kul hakkının yenmediği, insanlarımızın kutsal dini duygularının bireysel veya siyasi çıkar hesaplarıyla istismar edilmediği Şeker Bayramları’nda buluşmalıyız.
Yeni bir yol haritası
Bayramdan Türkiye’nin geleceği için beklentim; kendisini sorgulaması gerektiğidir. Böyle düşünüyorum. Türkiye’nin kendisini sorgulaması ve yeni bir yol haritası çizmesi gerekmektedir. Buna fazlasıyla ihtiyacı vardır. Ve Türkiye’nin bunu yapacak gücü vardı.

’Dallas’ tişörtlü
CHP Lideri Baykal, bayram tatilini geçirmek üzere geldiği memleketi Antalya’da, dün sabah Konyaaltı Caddesi’ndeki evinden Antalya Milletvekili Osman Kaptan ve yakın arkadaşı Atanur Göncü’yle yürüyüşe çıktı. NBA takımı ’Dallas Mavericks’ tişörtüyle dikkat çekti. Baykal CHP’nin AB Temsilcisi 27 yaşındaki Kader Sevinç ile Özkaymak Falez Otel’de bir araya geldi. Basına kapalı görüşmeden sonra üçlü yürüyüşe devam etti.haberler.com