Bayramda bu yollara dikkat edin!

Uzmanlar, bayramda toplu taşıma araçlarını kullanmayı önerdi. (Fotoğraf: Anadolu Ajansı)
Türkiye'de her yıl ortalama 10 bin kişinin öldüğü trafik kazaları, bayramlarda artış gösteriyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 46 ölümlü trafik kazasında, 64 kişi yaşamını yitirdi, 102 kişi de yaralandı. Son 10 yılda Ramazan Bayramı'nda 1180, Kurban Bayramı'nda ise 2130 kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Bu yıl 9 günlük Ramazan Bayramı'nda özellikle uzak mesafelere gidecek sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran uzmanlar, vatandaşlardan mecbur kalmadıkça kendi araçlarıyla yola çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi.


Trafik Güvenliği Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ''kara nokta'' diye tabir edilen kaza potansiyelinin yüksek olduğu yolların bazıları şöyle:

Gümüşhane-Bayburt yolunun Pirahmet kavşağı, Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi, Çorum-Samsun yolunun Mecitözü 1 ve 2. kavşağı, Çorum-Ankara yolunun 15. kilometresi, Düzce-Akçakoca yolunun 16 ve 20. kilometreleri, E-80 karayolu Tosya-Ilgaz arası, TEM Otoyolu İzmit çıkışı, TEM Otoyolu Bolu dağı tüneli giriş ve çıkışı ile tünel viyadüğü, Sakarya'daki Karasu Kavşağı, D-130 Karayolunun Değirmendere-Karamürsel arası Gonca rampası mevkisi, Karamürsel-Altınova yolunun 5. ve 6. kilometreleri, Çiftlikköy Merkez kavşağı, İzmit Otogar kavşağı, Pamukova-Bilecik yolunun 26, 27, 28, 30, 37, 38, 39, 44, 45 ve 46. kilometreleri, Bilecik'teki Yenişehir kavşağı, Bilecik-Bozüyük yolunun 11, 14, 15 ve 24. kilometreleri, İzmir'deki Ambarlı kavşağı, Yatağan kavşağı, Afyonkarahisar çevre yolu köprülü kavşağı, Sandıklı yol ayrımı, Afyonkarahisar-Antalya yolunun Kızılören kavşağı, Bodrum Torba kavşağı, Antalya-Alanya yolu, Küçükkuyu-Edremit yolunun 2. kilometresi, Zonguldak-Ereğli arasındaki Kepez yolu.

İSTANBUL'DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN YOLLAR

Boğaziçi köprüsü giriş çıkışı, D-100 Karayolu Cevizlibağ BP Benzin İstasyonu girişi, Haliç Köprüsü giriş çıkışı, Okmeydanı ve Çağlayan güney yolu, Mecidiyeköy viyadük üstü, Esentepe köprü altı, D-100 Karayolu Fidanlık mevkisi, Çobançeşme Küçükçekmece arası, Küçükçekmece askerlik şubesi önü, Sahil yolu ile Harem-Kozyatağı arası. Bağdat Caddesi, Ümraniye yeni Şile TEM yolu, Havalimanı B kapısı ile Askeri Havalimanı kavşağı arası, Çiçekçi ışıklı kavşak ile Polis Okulu ışıklı kavşak arası, Kısıklı Caddesi, Libadiye Caddesi, Mahir İz Caddesi, Ali Paşa Caddesi, Kayışdağı Caddesi, Avcılar D-100 Güney ve Kuzey yollar, Atatürk Caddesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi ve Pendik Dolayoba Caddesi

ANKARA'DA SIK KAZA YAPILAN YOLLAR

Eskişehir yolunda Söğütözü mevkisi, Maliye noktası civarı ile 75. kilometredeki Refik Cesur Işıklı kavşağı civarı. İstanbul yolunda Gimat köprüsü ile Ayaş yol ayrımı arası. Konya yolunda Ahlatlıbel İncek girişi, Gölbaşı kavşağı. Samsun yolunda otoban çıkışı ile Çalışkanlar mevkisi arası. Esenboğa yolunda 8-18. kilometreler arası Çankırı yol kavşağına kadar olan kesim, Ayaş Batıkent-Çevre yolu kavşağı ile Çevre yolu Organize Sanayi Sitesi kavşağı arası ve Cetin Emeç Bulvarı büyükşehir köprülü kavşağında sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.

İzmir'de ise Aliağa-Dikili istikametinde altyapı çalışmaları nedeniyle sürücülerin özellikle gece dikkatli olmaları isteniyor.

Güncel.net