İçişleri'nden Çankaya'ya müfettiş
CHP'li Çankaya Belediyesi'ne İçişleri Bakanlığı müfettiş atadı.


İçişleri Bakanlığı, Çankaya Belediyesi ile ilgili rüşvet iddialarını araştırmak üzere iki mülkiye başmüfettişi görevlendirdi.

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, bazı belediye meclis üyeleri ve belediye görevlileri hakkındaki basın yayın organlarında yer alan iddiaların araştırılması ve gerekiyorsa soruşturma açılması için iki mülkiye başmüfettişi görevlendirildi.

Müfettişlerin, “imar uygulamaları karşılığında belediyeye bağış adı altında usulsüz minibüs ve araba alınması, belediye meclis üyelerinin para karşılığında iş takibi yaptıkları, belediye başkanının belediye meclis üyelerine rüşvet vermeden iş yaptıramadığı, Ankara'da bir restorandan gelecek 150 bin YTL rüşvetin dağıtılması, tanesi 1500 dolardan alınan 50 dizüstü bilgisayarın belediye meclis üyelerine dağıtılması, belediye bütçesinin onaylanması karşılığında Eryılmaz tarafından meclis üyelerine hediye verilmesi ve para dağıtılması, belediye tarafından bir gazetenin satışı ve dağıtımı ile söz konusu gazeteye maddi destekte bulunulması” iddialarını araştıracakları belirtildi.

"BİZ DE SORUŞTURMA BAŞLATTIK"
CHP Ankara İl Başkanı Yaşar Çatak, Çankaya Belediyesi hakkındaki iddialar konusunda, İl Yönetim Kurulunun görev ve sorumluluğundaki işlemlerle ilgili gerekli soruşturmanın başlatıldığını bildirdi.

Çatak, yaptığı yazılı açıklamada, birkaç gündür görsel ve yazılı medyada Çankaya Belediyesinde “kaset şoku”, “rüşvet itirafı” gibi başlıklarla yayımlanan haberlerin parti örgütlerince dikkatle izlendiğini belirtti.

“İktidara mensup ve yandaşların, usulsüzlük, yolsuzluk, hortumculuk gibi marifetlerinin partilerince somut olarak belgeleriyle sergilendiği ortamda, partili bir belediye ile ilgili gündeme taşınan söylentilerin, hiçbir kuşkuya yer bırakmamak adına değerlendirmeye alındığını” ifade eden Çatak, “Tüzüğümüze göre konunun parti Merkez Yönetim Kurulunu ilgilendiren boyutu, anılan parti organına aktarılmış, İl Yönetim Kurulumuzun görev ve sorumluluğundaki işlemler de ivedi olarak yürütülerek, gerekli soruşturma başlatılmıştır” dedi.

Çatak, önce ahlak anlayışını içselleştiren CHP'de, tüzük ve etik kurallarının işlerliğinden kimsenin kuşku duymaması gerektiğini kaydetti.

ensonhaber