Pankartlarla BAYRAM SAVAŞI


'Ramazan mı Şeker mi?' tartışması Bayram pankartlarında devam ediyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla başlayan 'Ramazan', 'Şeker' tartışmaları İstanbul'da pankartlara yansıdı.

CHP ve AKP tarafından kentin çeşitli noktalarına asılan afişlerde bayramın isminin farklı yazılması dikkatlerden kaçmadı. CHP'nin afişlerinde 'Şeker Bayramınızı Tebrik Ederiz' yazarken AKP'nin afişlerinde 'Ramazan Bayramınızı Tebrik Ederiz' yazdığı görüldü.

VATANDAŞLARIN DA AKLI KARIŞIK
Vatandaşların bazılarına göre gelenek Ramazan bayramı demeyi gerektiriyor. Israrla 'Ramazan Bayramı' diyenler çoğunlukta. Ancak, Ramazan bayramının yanı sıra, bayramı Şeker bayramı olarak nitelendirilenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Vatandaşlara göre, eskiden beri Ramazan bayramı olarak biindiği için bayramın adı Ramazan bayramı. Ancak, Şeker bayramı diyenler de, gelenek ve göreneklerin Şeker bayramı kavramının kullanımını artırdığını düşünüyor.

NE RAMAZAN NE ŞEKER, FITIR BAYRAMI
Bayram tartışmalarına farklı alıdan bakan vatandaşlar da var. Kimi vatandaşlara göre, aslında bayramın adı ne Ramazan ne de Şeker bayramı. Aslında kutlanan bayramın adı Fıtır bayramı. Vatandaşlar, Ramazan ve Şeker bayramı tartışmalarının gereksiz olduğunu söylüyor. Doğru olanın halka anlatılması için, fikir önderlerinin ve bilgili insanların devreye girmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar, bu tür tartışmaların yersiz olduğuna vurgu yapıyor.

Milliyet

ensonhaber