Erdoğan Türkmenistan'a gitti


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ANA uçağı ile saat 12.25'te Türkmenistan'a gitti.
Başbakan Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve öteki ilgililer uğurladı.

Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da Türkmenistan'a gitti.

BAŞMÜZAKERECİ DEĞİŞECEK Mİ?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Başmüzakerecinin değişeceği''ne ilişkin haberler konusunda, ''(Konu) Gündeme girdiğinde zaten açıklamalar yapılır ve şu anda bizler AB sürecine yönelik çalışmalarımızı kararlı bir şekilde ilgili bakan arkadaşlarımızla sürdürüyoruz'' dedi.

Erdoğan, Orta Asya'ya yapacağı ziyaretin ilk durağı olan Türkmenistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un davetlisi olarak Türkmenistan'a gideceğini belirten Erdoğan, daha sonra da Moğolistan Başbakanı Sanjaa Bayar'ın davetine üzerine Moğolistan'a geçeceğini kaydetti.

Erdoğan, kendisine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile bazı milletvekillerinin eşlik edeceğini bildirdi.

Türkmenistan'ı ziyareti sırasında Berdimuhamedov ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapacağını ifade eden Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bütün dünyayı etkisi altına alan küresel krizin değerlendirileceğini söyledi. Enerji ile ilgili konuların da gündeme geleceğini anlatan Erdoğan, bölgesel ve uluslararası konuların da değerlendirileceğini kaydetti.

Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi toplantısının da yapılacağını ve bu ülkede yaşayan Türkler ile iş adamlarıyla bir araya geleceğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

TEK MİLLET İKİ DEVLET
''Biz Türkiye ve Türkmenistan'ı tek millet, iki devlet olarak görüyoruz. Bu anlayış çerçevesinde ülkelerimiz arasındaki güçlü kardeşlik ilişkilerinin, işbirliğinin daha da geliştirilmesi için bu yoğun çabamızı sürdüreceğiz. Özellikle son yıllarda bu çabalarımızın somut sonuçlarını görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Ziyaretimizin ikinci ayağını Moğolistan teşkil ediyor. 2005 yılında yaptığım ziyaretin ardından, Moğolistan Başbakanı Bayar'ın davetine icabetle ikinci kez bu ülkeye gidiyorum. Ziyaretim esnasında bizim için anlamlı bazı açılışlar yapacağım. 2005 yılında, Türk tarihinin ilk yazılı eserleri olan Orhun Anıtları'nın bulunduğu Hoşo Saydam ile Karakurum'u bağlayan 46 kilometrelik Bilge Kağan Karayolu ile Orhun Anıtları Müzesi'nin temelini atmıştık. TİKA tarafından yapımı tamamlanan bu yolun ve müzenin açılışını Moğol dostlarımızla birlikte yapacağız. Yine Ulanbator'da ismi Mustafa Kemal Atatürk olarak değiştirilen okulun önündeki Atatürk büstü ile Ankara Caddesi'nin açılışlarını da gerçekleştireceğiz. Bu projelerin gerçekleştirilmiş olmasıyla UNESCO'nun dünya mirasında yer alan Orhun Vadisi'ndeki Türk yazıtlarına ulaşmak daha da kolaylaşmış olacaktır. Ayrıca tarihimizin en önemli anıtları, açılışı yapılacak yol ve müze sayesinde Türk ve dünya turizmine daha açık hale gelecektir.''

Moğolistan Başbakanı Bayar ile de baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapacağını ifade eden Erdoğan, ziyaret sırasında ikili ilişkilerin gözden geçirileceğini ve iki ülke arasında bazı anlaşmalar imzalanacağını bildirdi.

Erdoğan, her iki ziyaretin ülkelere hayırlı olmasını dileyerek, ''Ziyaretlerin bölgemiz için barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacağına inanıyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.

AA

ensonhaber