Muhalefetten ortak görüş


Terörle mücadelede YENİ BİR ANLAYIŞ lazım
Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılan terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, saldırıyı kınadı. Hükümete terörle mücadele konusunda acil tedbir alınması çağrısında bulunan muhalefet liderleri, terörle mücadelede 'yeni bir anlayış' benimsenmesi görüşünde birleşti.

YENİ BİR ANLAYIŞ GEREKLİ
Terör saldırısıyla birlikte ortaya çıkan tablonun çok vahim olduğunu dile getiren Baykal, şu görüşleri dile getirdi:

''Türkiye, terörle mücadele konusunu yeni bir anlayışla değerlendirmek durumundadır. Teröre sahip çıkmayı, terörü desteklemeyi, terörü bir anlamda meşrulaştırmayı mazur görerek terörle mücadele götürülemez. Terörle mücadelenin kaçınılmaz boyutu, terörün bu işin dışında kalan herkes tarafından kararlıklıkla kınanmasını sağlamaktır. Yaşanan olayı terör olarak nitelemekten kaçınanlar, buna terör diyemeyeler, bunu kınamayanlar, toplumda bu faaliyetlerini sürdürdükleri sürece terörle mücadele, ciddi sorunlar ve güçlüklerle karşı karşıya kalır. Çok acı bir haber, büyük üzüntü içerisindeyiz. Milletimize baş sağlığı diliyorum. Şehitlerimize de Allah rahmet eylesin. Silahlı Kuvvetlerimizin acılarını yürekten paylaşıyorum.''

''SİYASİ ÇATLAK OLMAMALI''
TBMM'yi defalarca olağanüstü toplantıya çağırdıklarını ve terörle mücadele konusunda ortak bir anlayış geliştirme düşüncelerini ortaya koyduklarını anımsatan Baykal, "Maalesef bu konularda gerekli ilgi gösterilmedi geçmişte de. Böyle bir büyük siyasi dayanışmaya ihtiyaç var. Bu, bütün siyasi partiler tarafından el birliğiyle sergilenmelidir. Meclis'teki bütün siyasi partiler hiçbir ayrım göstermeden terörü kınamalıdır, reddetmelidir. Bu konuda hiçbir siyasi çatlak olmamalıdır. Bu çok önemlidir. Ayrıca bir büyük milli dayanışmayı, toplumsal dayanışmayı bu konularda sergilemeliyiz. Her düşünceden insanlar el ele vermeli ve bu olayları hep birlikte kınamalıyız.'' dedi.


SALDIRIYI NEFRETLE LANETLİYORUM
"Türkiye hem silahlı terörle hem de etnik bölücülükle mücadelede tarihi bir yol ayrımındadır." diyen MHP lideri Bahçeli ise; "Konu, artık milli güvenliğimizi küresel güçlerin iznine ve müsamahasına bırakamayacak kadar ciddi, vahim ve son derece önemli hale gelmiştir. Terörle mücadelede partiler üstü bir anlayışla milli bir seferberlik başlatılması artık kaçınılmazdır." şeklinde konuştu.

HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI
Özellikle son aylarda hedef gözetmeksizin yoğunlaşan terör eylemlerinin iktidarın terörle mücadelede aldığı tedbirlerin yetersizliği konusunda yaygın bir kanaat uyandırmaya başladığını belirten Bahçeli, hükümetin bölücü teröre karşı ülke sathında ve sınır ötesinde etkili ve amansız bir mücadele verilmesi ve terör unsurlarının gerçek anlamda tasfiyesi için siyasi irade ve kararlılık sergilemesi ve bunun için gerekli tüm tedbirleri vakit geçirmeden alması gerektiğini vurguladı.

PROVAKASYONLARA DİKKAT
İç çatışma ve bölünme dinamiklerini harekete geçirmeyi amaçlayan hain tahriklerin son dönemde tırmanması üzerinde de önemle durulması gerektiğini belirten Bahçeli, son olarak Balıkesir'de yaşanan üzücü olayların herkes için uyarıcı olması gerektiğini kaydetti. Türkiye'yi bir kardeş kavgasına sürüklemeyi amaçlayan bu tahriklerin sonuçsuz bırakılmasının iktidarı ve muhalefetiyle herkesin ortak görevi ve sorumluluğu olduğunu da vurguladı.

ensonhaber