Kapitalizm 'Titanic' gibi batıyor


Kapitalizm gerçekten batmaya mahkûmdu ve batıyor..“Kapitalizm batmaya mahkûmdu ve şimdi batıyor” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Bütün dünyanın Milli Ekonomi Modeli’ne dönüşü zaruridir” dedi.

Baş; Kapitalizm gerçekten batmaya mahkûmdu ve batıyor. Her ne kadar gemi su almaya başladıysa da global dediğimiz ülkelerde henüz bunun bayrak çektiğini görmedik. Ama öyle bir hal olacak ki, gemi batmaya başladığı zaman herkes filikalara binme seferberliğine girecek. Benim görebildiğim kadarıyla Batı dünyası şu anda bu pozisyonu yaşıyor. Ve geminin batışı bir anda olur. Su almaya başladı mı, bir anda bakarsınız ki o koskoca gemi bir anda batıp gider. Titanic filmini izlediyseniz orada bu dediğim manzarayı çok açık ve ne bir şekilde görürsünüz. Şimdi Kapitalizmin batışı da Titanic’in batışına benziyor.

DOLARIN HÜKÜMRANLIĞI SÜRÜYOR
Bazı ekonomistler doların batışıyla eş anlamlı olarak ifade ediyorlar. Ben buna katılmıyorum. Dolar hala hükümranlığını devam ettiriyor. Amerika da bunun farkında değil. Zaten Amerika baştan beri, yaptığı işi adaletle yapmadığı için işin sarhoşluğunda ve de bu gidiş nereye varacak bunu bilemediği için çeşitli yanlışları tekrar edip durmaktadır. Bu yanlışlar devam edecek. Batının ve de bütün dünyanın Milli Ekonomi Modeli’ne dönüşü zaruridir. Hatırlarsanız Rusya Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Victor Minin’le İstanbul’da sohbet ederken “dünya size eninde sonunda gelecek. Kapitalizm çöküyor. Önce biz çöktük. Komünizm çöktü. Kapitalizmi bir şey zannettik. İçine girdik, baktık ki bu Komünizmden de daha kötü. Biz sizin ekonomi modelinizi araştırdık, inceledik gördük ki, dünyayı kurtaracak model budur” dedi.

Hatırlarsanız Hollandalı akademisyen Prof. Dr. Cornelia Verstech de “AB varlığını devam ettirmeye kararlıyla Sayın Baş’ın Sosyal Devlet–Milli Devlet projelerini hayata geçirmelidir. Aksi takdirde Avrupa da bu birliğini devam ettirmesi mümkün olmayacaktır” diye itirafları vardır. Şimdi bunu ben şunun için söylüyorum, gerek Komünizm gerekse Kapitalizm, Avrupa’da, ABD’de ve Rusya’da geleceği yere kadar geldi ve şimdi nihayete doğru, sona doğru gitmeye başladı. Gerek Komünizm gerekse Kapitalizm, Avrupa’da, ABD’de ve Rusya’da geleceği yere kadar geldi ve şimdi nihayete doğru, sona doğru gitmeye başladı.

ensonhaber