Golf oynamakta sonuna kadar haklı


Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Aydoğan Babaoğlu'nun Aktütün saldırısı sırasında ve sonrasında golf oynaması hayli tepki çekti.


Babaoğlu golf oynuyordu ama oynamasaydı ne değişecekti? Golf oynayana değil golf oynatana bakmak gerekiyor.


Org. Babaoğlu'na işini yapma fırsatı tanınıp; tanınmadığına?


Daha açık sorayım:
Amerika'nın casus uçaklarından, Türkiye'nin İsrail'den kiraladığı Heron'dan ve telsiz sinyaliyle yapılan elektronik noktalamadan elde edilen PKK'lı koordinatları Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'nda (GES) toplanıyor. Peki bu veriler Hava Kuvvetleri'ne anında bildiriliyor mu?

10 Mayıs 2008'de 6 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan PKK baskınından günler önce sözkonusu koordinat belirleme görüntülerini ABD Casus Uçağı'nın GES komutanlığına bildirdiği ortaya çıkmıştı. Ancak PKK'lıların yeri, ilerleyişi hatta Aktütün Karakoluyla aralarındaki mesafe tespit edilmesine rağmen istihbarat Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bildirilmemişti.


Medyaya da yansıyan sözkonusu görüntülerle ilgili hesap sormak yerine Genelkurmay yayın yasağı koydurttu.
Ve Türkiye PKK'lıların ilerleyişi ve yeri bilinmesine rağmen vurulmamasını, Hava Kuvvetleri'ne imha için koordinatların verilmemesini, sonucunda da 6 Mehmetçiğin şehit olmasını sorgulamadı.


Bu sorgulamayı yapmadığımız için bugün Aktütün'de 17 Şehit verdik. Ben bu yazıyı yazarken, posta kutuma yeni bir görüntü maili düştü. ABD casus uçağının tespit ettiği 60 PKK'lının ictima görüntüleri.... Bu 60 PKK'lıya da hiçbir şey yapılmamış.


Yine casus uçakların tespit ettiği PKK'lı gruplarla ilgili istihbaratın Hava Kuvvetlerine verilmediği, bunun yerine Kara Kuvvetleri'ne top atışı yaptırıldığı biliniyor. F-16'larla nokta atışlı kesin imha yerine isabet oranı düşük top atışlarıyla bu PKK'lı grupların çoğunun kaçıp kurtulduğu da biliniyor.


MİT&Emniyet&Askeri İstihbarat arasında ezelden beri süren bilgi paylaşmama durumunun daha vahim boyutta Kuvvet Komutanlıkları arasında yaşandığı, alenen söylenmeyen ama Ankara'nın kulağı deliklerinin iyi bildiği bir konu.


PKK'ya ait temel ve kıymetli istihbarat bilgileri Kara Kuvvetleri'ne geliyor ve bunun Hava Kuvvetleri'ne intikalinde ciddi soru işaretleri var.


Bu sorun; kış aylarında Hava Kuvvetleri'nin yaptığı başarılı operasyonlar sonrası yükselen popülaritesi üzerine, Kara Kuvvetleri'nin apar topar kar kıyamette K.Irak'a girmesine kadar giden bir serüven.


Mevcut durumda Org. Babaoğlu'nun golf oynamaktan fazla yapabileceği birşey yok. Genelkurmay'ın kendisini savunmak için yaptığı ama komik duruma düşüren açıklamasını, Org. Babaoğlu tüm bu tablonun bir kenarına yerleştirmiştir.


Golf tartışmalarından önce TSK'nın kuvvetleri arasındaki bu ciddi konu araştırılmalı. İstihbarat musluğunu elinde bulunduran kuvvetten başlanabilir.

aktifhaber