haberturkCumhurbaşkanı Gül Finlandiya'ya hareketi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

07.10.2008 16:25"Güvenlik güçlerimizin hepsine olan güvenimiz tam. Dinamik bir süreçtir. Yeni tespitler olabilir, yeni konseptler geliştirilebilir. Bunlar da kararlılıkla uygulanır. Demokrasiye olan inancımızı da kaybetmeyeceğiz. Gerekli tedbirler muhakkak ki alınır.

Irak'la işbirliği önemli. Coğrafi şartları herkes biliyor. Onun için operasyonlar yapıyoruz. Onun için uçaklarımız istihbarat aldığında gidiyor, operasyon yapıyor. Terörle mücadelenin uzun soluklu olduğunu herkes biliyor. Terör örgütünün üst üste darbeler aldığı belli. Millet olarak hep beraber bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Yeni alınacak tedbirler söz konusu olabilir. Bunlar anında yerine getirilebilecek hususlardır.

Irak'la ilişkilerimizin gelişmeye başladığı dönemde bu saldırının yapılması, Irak'la aramızdaki bağların bozulmasını isteyenlerin olduğunu gösteriyor. Herkes terör örgütüne karşı samimi bir işbirliği içerisinde olmalı Türkiye'yle beraber. Irak'la Türkiye'nin arasındaki ilişkilerin güçlenmesini istemeyenler var. Doğalgaz hatlarının Türkiye'den geçmesini engellemek isteyenler var.

Terörle mücadele hepimizin görevidir. Böyle bir konuda siyasi partiler arasında ayrım olmaz. Herkes farklı öneriler getirebilir ama herkesin isteği terör örgütüyle mücadele etmektir.

Terörle mücadele konusunda ABD ile mutabakatımız var ve hala bu devam ediyor. "