haberturkBaykal partisinin grup toplantısında konuştu: "Terör yapanları övmeye izin verilemez."

07.10.2008 14:55"Asıl temel bir zaafiyete dikkatinizi çekmek istiyorum. Saldırının bir komşu ülke coğrafyasından yapılmış olmasıdır. Bizim zaafiyetlerimiz var, bunları hallederiz ama asıl halledilmesi gereken temel konu bizim komşu coğrafya Türkiye'ye terör taşımak isteyen çevrelere mecra olmaya devam edecek mi? Bu böyle devam ederse benzer olaylarla yine karşı karşı karşıya kalırız. Bir komşu coğrafya bunu nasıl kabul edebilir? Bunun değişmesi lazım. Ana konu bu.
Geçen yıl Cenevre'de Barzani ve Talabani'nin yüzüne karşı bunu anlatmaya çalışmıştım. Ama bunu ben söylüyorum, Başbakan susuyor."

"SİYASİ AMAÇLARINI TAMAMLAMAK İSTİYORLAR"

"Sivilleri öldürüyorlar, masum insanları bebekleri yaşlıları, öğretmenleri, askeri sivili herkesi öldürebilecek bir amaç içindeler. Ne için. Siyasi amaçlarını tamamlamak için. Hükümet bunu anlayabilmiş değildir.

Bu bölgeyi şekillendirmek isteyen güçlü çevrelerin suyuna giderek onlarla sıcak ilişkiler kurarak onların desteğini alarak ayakta kalma ihtiyacından oluyor."

"KARAKOLUN YERİ NİÇİN DEĞİŞTİRİLMEDİ?"

"Bu son saldırıya baktığımız zaman Türkiye’ye bir karakola yapılan saldırı, Kuzey Irak’tan kaynaklanıyor, Kuzey Irak’ta havan topları ağır silahlar yerleştiriliyor ve Türkiye’deki bir karakola sistematik bir saldırı Kuzey Irak topraklarından kaynaklanarak, bir karakola yönelik olarak gerçekleştiriliyor.

Bu olayla ilgili söylenecek çok şey var. Karakol niye güçlü şekilde inşa edilmedi. Böyle bir saldırıda hiçbir koruma sağlamayacak bir karakol orada. Niçin yeri değiştirilmedi. Bunlar konuşuluyor. Konuşulacaktır."

"KALICI ÇÖZÜM ALINMALI"

Sayın hükümet sözcüsü değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Bu öneri seneler önce yapıldı. Tampon bölgesi konusu. Evet bunu değerlendirelim diyor. Bunun için bir muhalefet liderinin bunu dile getirmesi mi gerekiyor. Sen iktidarsan bunun çözümlerini bulamıyormusun. İlla birinin telaffuzuna mı ihtiyacınız var.

Dağlıca baskınından sonra bir askeri operasyon kaçınılmaz hale gelmişti ve TSK bunu uyguladı. Fakat bugün geldiğimiz noktada anlıyoruz ki o askeri operasyon sorunun kalıcı çözümünü güvence altına almaya yetmemiş. O askeri operasyon o anda hepimizi mutlu etti ama sorun kalcı bir çözüme kavuşturulamamış. Biz söylemiştik ozaman ve pek çok çevreyi de tedirgin etmiştik. Erken noktalama olmamalı, girilmişken daha kalıcı çözüm olması gerekir demiştik.

"TÜRKİYE AĞIRLIĞINI KOYMALI"

"PKK terörüne bir merci olmaktan çıkarılması için mi yaptık. Yoksa başka bir ihtiyaca cevap vermek için mi? Nedir o ihtiyaç. Yani Kuzey Irak’ta kalıcı bir çözümü dostlarımıza kabul ettiremedik mi?

Bütün ülke ayakta, Türk askerleri kaçırılmış, elbette bir şey yapacaksınız mı denildi, yoksa kalıcı bir çözüm için sizin gerekli önlemleri almanız doğaldır, biz de buna katkı veriyoruz mu diyorsunuz?

Türkiye’nin bunu sağlayamadığı anlaşılıyor. Tabi bunun için Türkiye’nin talep etmesi lazımdır. Ağırlığını koyarak, bölgedeki gücünü harekete geçirerek talep etmesi lazımdır. Bunun yeterince denildiği izlenimi yoktur."

"TERÖR YAPANLARI ÖVMEYE İZİN VERİLEMEZ"

"Terörü kınamıyoruz. Mazur göstermeye çalışıyoruz. Meşrulaştırmaya gayret ediyoruz. Hiç bir demokratik ülke böyle bir uygulamaya izin veremez. Hiç bir demokratik ülke terör yapanları himaye etmeye, terörü sahiplenmeye, terör yapanları övmeye izin verilemez. Eğer izin veriliyorsa, bizim terörle mücadelemiz başarıya ulaşmaz. İspanya ve İngiltire terör olaylarını kınamayan bütün güçleri meşru saymama işine girmiştir. Bunu da demokrasinin gereği olarak yapmıişlardır. Demokrasi hiç bir zaman korku değil, mayın değil, silah değildir... Bunlar varsa adı demokrasi değildir! İngiltere sesini çıkarıyor, İspanya sesini çıkarıyor ama biz sesimizi çıkaramıyoruz."

"YOLSUZLUK VİRÜSÜ TÜRKİYE'NİN DENGESİNİ ALTÜST EDİYOR"

"Siyasi bir yapımızın içine girmiş yolsuzluk virisü malesef Türkiye'yi kemiriyor. Haksız zenginleşmelerin önünü açıyor. Türkiye'nin dengesini hukukunu moralini altüst ediyor. Bunu ortadan kaldırmak için siyasi irade gerekiyor. İlk yapılması gereken iş milletvekili dokunulmazlığının söz ve düşünce özgürlüğüyle sınırlandırılmasıdır.

Bu olaylar yolsuzluğun siyasetle bağlantısını ortaya koymuştur."