Öldür talimatını Hoştan vermedi


Çerkes İbrahim' olarak bilinen İbrahim Çiftçi'nin öldürülmesi ile ilgili davaya bugün devam edildi.


İzmir'de ''Çerkes İbrahim'' olarak bilinen İbrahim Çiftçi'yi öldürdüğü iddia edilen sanık, Çiftçi'yi öldürmek için Ergenekon davası sanıklarından Sami Hoştan'dan talimat almadığını söyledi.

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Erdinç Utaş ve avukatları ile müşteki Ferruh Aktaş ve avukatı katıldı.

Duruşmada, Ergenekon soruşturmasına ilişkin iddianame ve belgelerin İstanbul'dan gönderildiği belirtildi.

Mahkeme başkanı, sanık Erdinç Utaş'ı, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Sami Hoştan ile ilgili bildikleri konusunda sorguladı.

Utaş, mahkeme başkanının ''Sami Hoştan'ı tanıyor musun?'' sorusuna, ''Onunla çok konuştum. Defalarca anlattım ama siz anlamak istemiyorsunuz. Kendisiyle Çeşme'de defalarca görüştüm'' yanıtını verdi.

Çeşme'de kumar oynatılan, Çetin Göç'ün resmi sahibi olduğu Kale Cafe'de İbrahim Çiftçi'nin de ortaklığı bulunduğunu, Hoştan'ın buradan pay aldığını savunan sanık Utaş, ''Hatta bu kumarhanenin tam karşısında polis karakolu bulunuyordu'' dedi.

Utaş, mahkeme başkanının ''Sen Sami Hoştan'ın burası için para aldığını gözlerinle gördün mü?'' şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Bunu bütün dünya biliyordu. Ben nereden göreyim, sadece şoförlük yapıyordum. İbrahim Çiftçi ve Sami Hoştan görüşürlerdi. Pay alma durumunu bizzat gözümle görmem mümkün değildi. Fakat pay aldığını biliyordum.''

Hoştan'ı en son 3 yıl önce Çeşme'de gördüğünü ve İbrahim Çiftçi ile aralarında sorun bulunmadığını belirten Utaş, mahkeme başkanının ''Peki Sami Hoştan'dan İbrahim Çiftçi'yi öldürmen için talimat aldın mı?'' sorusu üzerine, ''Hayır almadım. İkisi arkadaştı, ortak iş yapıyorlardı. Niye bana böyle bir şey söylesin ki'' diye konuştu.

Utaş, Ahmet Tekin Baykal'ın da Çiftçi'nin ortaklarından biri olduğunu ve bu kumarhaneden pay aldığını iddia ederek, ''Hatta Çiftçi, Baykal'a 'Bana bir şey olursa bu işleri sen yöneteceksin' diye vasiyette bulunmuştu'' dedi.

''KARAKOLUN KARŞISINDA KUMARHANE Mİ OLUR?''
Müşteki Ferruh Aktaş da söz alarak, sanık Erdinç Utaş'ın, Ahmet Tekin Baykal ile ilgili söylediklerinin doğru olmadığını, sanığın bahsettiği tarihlerde Baykal'ın tutuklu bulunduğunu söyledi.

1. Kordon'da Kalamış Cafe'nin sahibi ve işletmecisi olduğunu belirten Aktaş, İbrahim Çiftçi ile ''dostluğa'' dayalı bir ortaklıkları bulunduğunu belirtti.

Sami Hoştan'ı tanıdığını, Hoştan'ın yazın gelip Çeşme'de kaldığını ve İbrahim Çiftçi ile görüştüğünü ifade eden Aktaş, ''Sami Hoştan, Çiftçi'den pay mı alabilir efendim. Sanık atıyor. Bu arkadaşın bahsettiği Kale Cafe'nin kumarhane olduğu bile belli değil. Karakolun karşısında kumarhane mi olur? Tüm sayılı kişiler gelir, orada otururdu. Hatta İbrahim Tatlıses de gelirdi'' diye konuştu.

İstanbul'dan gelen Ergenekon iddianamesi ve belgelerinin avukatlar tarafından incelenmesi ve Sami Hoştan'dan talimatla ifade alınması için yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

DAVADA ERGENEKON İDDİASI
Alsancak 2. Kordon'da, 2006'nın Ekim ayında Aslan Kafe'ye düzenlenen bombalı saldırıda 12 kişi yaralanmış, ''Çerkes İbrahim'' lakaplı İbrahim Çiftçi ölmüştü.

Çiftçi'nin daha önce şoförlüğünü yaptığı ve olayın faili olduğu öne sürülen Erdinç Utaş yakalanmış, Utaş'ın el bombalarını temin ettiği ve kendisini yönlendirdiğini söylediği eniştesi Mehmet Kabadayı da gözaltına alınmıştı.

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Çiftçi'nin ölümüne neden olan el bombasının Ergenekon soruşturması kapsamında Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarıyla aynı seriden olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından bilgi istemişti.

AA

ensonhaber