<H1>Baykal şehit cenazelerine neden katılmıyor


CHP lideri Baykal'a canlı yayında soruldu.

</H1>

CNNTürk televizyonunda canlı yayına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ŞEHİT CENAZELERİNE NEDEN KATILMIYOR?
Baykal, pogramda sorulan şehit cenazelerine katılmıyorsunuz, bu kasıtlı bir şey mi?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Katılmaz olur muyum. O gün ben olayı duyar duymaz yola çıktım, Ankara'ya geldim. Hemen şehit ailelerini aradım, telefonla görüştüm, duygularımı aktardım. Bu törenler artık olayın ağırlığını zaafa uğratan nitelik taşımaya başladı. Bu olayları siyasi şahsiyetlerin hegemonyası altında, onların yönlendirdiği olay halinde yaşamak galiba olayın özüne hiç uygun olmuyor. Orada mümkün olsa bir vatandaş olarak görülmeden, o üzüntüyü halkla birlikte paylaşmak en güzeli olacak.


CENAZELERİN BİR TİYATRO TARAFI VAR
Ama orada kasıla kasıla protokol diye, cenazede protokol mü olur kardeşim? Protokol diye geçiyorsun oturuyorsun, herkes önünde. Nedir kardeşim, bu yaşanan olaylar nereden kaynaklanıyor? Bir tiyatro tarafı var. O görünüşün olayın ciddiyetiyle bağdaşmayan insanı rahatsız eden bir tarafı var.''

Baykal, ''tiyatro'' ifadesiyle neyi kast ettiği sorusunu ise ''Bir dayanışmayı paylaşmak durumundayız elbette, ama cenaze törenleri ile görevimizi yaptık gibi bir duygu içine girmeye kimse kendisini yönlendirmemelidir'' şeklinde yanıtladı.

Baykal son olarak, K. Irak'a düzenlenen sınır ötesi operasyonda şehit düşen Piyade Binbaşı Zafer Kılıç , Pilot Yüzbaşı Tekin Işık ve Pilot Üsteğmen Gürcan Ulucan için Ankara Kocatepe Cami'nde düzenlenen cenaze törenine katılmıştı.
ensonhaber