TEZKERE KABUL EDİLDİ


Hükümete sınır ötesi operasyon konusunda yetki veren Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarını, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidi ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere bu bölgeye göndermek için Hükümete verilen yetki süresinin, 17 Ekim 2008'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, 18'e karşı 511 oyla TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.Elektronik cihazla yapılan açık oylamaya, 529 milletvekili katıldı.

Aktütün karakolunda verilen 17 şehidin ardından yaşanan gergin ortamda sınır ötesi harekete yetki veren tezkere Meclis'te görüşüldü. İşte dakika dakika tezkere görüşmeleri...

16:15 Hükümete verilen yetki süresinin, 17 Ekim 2008'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören tezkere üzerinde ilk sözü CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ aldı.

Elekdağ'ın açıklamalarından satır başları
Geçen yılki tezkereden bu yana terör eylemleri devam etti. Ülkemizde yüzlerce ocak söndü. Aktütün olayı düşündürücüdür, araştırılması gerekmektedir. Bir karakolun savunulabilir, askerimizi koruyabilen bir yapı haline getirilmesi gerekirdi. Karakoldaki eksiklikleri, inşaat ve mali zorluklara bağlamak doğru değildir.
HÜKÜMETİN 3 TEMEL ZAAFİYETİ
Hükümetin terör konusunda 3 temel zafiyeti var. Birincisi hükümetin caydırıcı bir strateji uygulayamaması. Barzani’nin PKK’ya yataklık yapmasının ve destek vermesinin nedeni biliniyor. Barzani, PKK’yı bir pazarlık aracı olarak kullanmak istiyor. Bu durumda Barzani’nin Türkiye’nin düşmanı olduğunu ve terörün baş destekçiliğini yapmadığını düşünen var mıdır?
BARZANİ CAYDIRILMALIDIR
Barzani’yi PKK’ya destek vermekten caydırmak zorunludur. Bu bakımdan Türkiye politikasıyla, Barzani’ye PKK’mı Türkiye’mi seçimini yaptırmak zorundadır. Geçen sene bu kürsüden bunları söylemiştim.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak’ın kuzeyine sınır ötesi operasyon yetkisi veren ve sürenin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Hükümet tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Oturumu Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu yönetiyor. İlk olarak gündem dışı konuşmak üzere CHP Ardahan Ensar Öğüt, seçim bölgesinin eğitim sorunlarıyla ilgili söz aldı.

ensonhaber