Tezkere'nin gereği yerine getirilsin


CHP'li Onur Öymen, tezkerenin gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHP olarak tezkereye destek vereceklerini ancak tezkerenin gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Yetkiyi alan makamın sorumluluğuna işaret eden Öymen, TSK’ya verilecek talimatın Hükümetin sorumluluğunda olduğunu kaydetti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHP olarak tezkereye destek vereceklerini ancak tezkerenin gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Yetkiyi alan makamın sorumluluğuna işaret eden Öymen, TSK’ya verilecek talimatın Hükümetin sorumluluğunda olduğunu kaydetti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, Meclis’te süren tezkere görüşmeleri sırasında şahsı adına söz aldı, değerlendirmelerde bulundu. Aktütün saldırısına değinen Öymen, “Bu son saldırı PKK terörüne karşı daha etkili ve sonuç alıcı bir politika izlememizin kaçınılmaz olduğunu göstermektedir" dedi. Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki ekonomik ve sosyal sorunlara dikkat çeken Öymen, bu sorunlar bahane edilerek “bölgede sorunlar olduğu için silahlanma haklıdır" şeklindeki açıklamaları da eleştirdi. İspanya örneğini veren Öymen, terörün siyasi bir proje olduğuna vurgu yaptı.
Bölgedeki yetersizliklerin bahane edilerek terörün haklı çıkarılamayacağının altını çizen Öymen, PKK’nın siyasi projesine dikkat çekti.
Türkiye’nin bölgesinde güçlü bir ülke konumuna gelmesinin dünyada herkesin “en tatlı rüyasıö olmadığına işaret eden Öymen, Kuzey Irak’ta PKK ile mücadele konusunda ABD’ye sorumluluklar düştüğünü söyledi. Bölgedeki yerel güçlerin 10 yıl öncesine kadar PKK ile mücadele ettiğini hatırlatan Öymen, Amerika’nın da bölgenin güvenliğinden sorumlu olduğunu ifade etti.

TEZKERENİN GEREĞİ YERİNE GETİRİLSİN
Öymen, CHP olarak tezkereye destek vereceklerini ancak tezkerenin gereğinin yerine getirilmesini istedi. Yetkiyi alan makamın sorumluluğuna işaret eden Öymen, TSK’ya verilecek talimatın Hükümetin sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Kürt kökenli yurttaşlarla teröristleri bir görmediklerinin altını çizen Öymen, “Kürt kökenli vatandaşlarımızın haklarına sonuna kadar destek veriyoruz" diye konuştu. Öymen şunları söyledi:
“Bu memlekete olan sevgimiz her türlü iç politikanın üzerindedir. Terör şehitlerine sahip çıkmamız lazım. Rakam vermekten utanıyorum. Biz bugün şehit ailelerine ayda kaç para yardım yapıyoruz? Bu utanılacak bir durum. ‘Bize verilen o paranın yarısını da karakol inşaatı için vermeye hazırız’ diyor. Rica ediyorum şehit ailelerine sahip çıkınız. Terörle mücadele de artık geri atacak durumumuz kalmamıştır. Hükümetin PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiye edeceği bütün adımları en başta biz alkışlayacağız."

ensonhaber