Türkiye'nin DEPREM sigortası


Etna Yanardağı'nın püskürttüğü lavların Türkiye, Yunanistan, İran ve Suriye'nin sigortası olduğu açıklandı.
Akdeniz'in en büyük yanardağı İtalya'da bulunan Etna... Ara sıra lavlarını salan ve ölümlere neden olan Etna'nın aslında komşu ülkelere deprem konusunda büyük faydası olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'deki depremler konusunda yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, 30 Kasım ile 12 Aralık arasında Türkiye'de küçük çaplı 4.5 ile 5 büyüklüğünde depremler olabileceğini belirtti. Ancak vatandaşların panik yapmaması gerektiğini de söyledi. Yıldırım şöyle konuştu:

"Doğu Anadolu'nun güneyi, Ege, Akdeniz, Marmara'nın batısında yıkıcı olmayan depremler olacak. Etna Yanardağı Türkiye'nin sigortasıdır. Yanardağın ortalama 3 bin kilometre etkisi var. Çünkü yanardağ lavlardan dolayı gaz basıncını düşürüyor. Etna başta Yunanistan, Türkiye, İran ve Suriye'yi etkiliyor. Bu ülkelerde büyük depremlerin oluşmasını gaz basıncını düşürerek engelliyor."

GEMLİK'TE 7'LİK DEPREM RİSKİ
Kandilli Rasathanesi'nde görevli Dr. Esen Arpat, Gemlik'ten geçen faylarda çok fazla hareketliliğin göze çarptığını söyledi. Arpat şöyle konuştu: "Gemlik'te çok fazla enerji var. Bu enerji kendini boşaltacaktır. Gemlik, 7'nin üstünde deprem üretecek çeşitli kaynaklara sahip. Ana faylar Pamukova ve Geyve'den geçiyor. İlçenin zemin yapısı da savunmasız durumda." (Bugün)

ensonhaber