Baykal da çiftçi azarladı


Ağlaşıyorsunuz sonra yüzde 47 oy veriyorsunuz.Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ın "Ananı da al git" diye azarladığı çiftçi hala konuşulur. Erdoğan'dan sonra CHP Genel Başkanı Baykal da çiftçi azarladı: Ağlaşıyorsunuz sonra yüzde 47 oy veriyorsunuz, şımartırsanız hakaret etme hakkını kendilerinde görürler.

ANAHTAR ELİNİZDE
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Manisa´nın Salihli İlçesi´nde, tarım fuarının açılışında yaptığı konuşmada, çiftçilere ağlaşmamaları çağrısında bulunarak, ``Anahtarı sandık kilidine sokun, çevirin, çiftçinin önünü, hakkın, adaletin önünü açın'' dedi.

BOŞ SÖZLERE KANMAYIN
Manisa´nın Salihli İlçesi´nde, Salihli Ziraat Odası ve Efor Fuarcılık´ın bu yıl 10.´sunu düzenlenen Tarım, Gıda ve Hayvancılık Günleri, CHP lideri Deniz Baykal´ın katılımıyla başladı. Baykal, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, çiftçilere boş vaatlere ve yalan sözlere kanmamaları çağrısında bulundu.

AĞLAŞIYORSUNUZ SONRA DA OY VERİYORSUNUZ
Şikayet ettikleri halde yine de AKP´ye oy verildiği imasında bulunan Baykal,
``Ağlaşıyorsunuz, sonra oy veriyorsunuz. Bunu kıracağız. Sorunun çözümü sizin elinizde. O gücü bir torba yiyeceğe değişmeyin. Yalan vaatlere, boş sözlere o gücü teslim etmeyelim. Teslim etmezseniz Türkiye´yi zıplatırsınız. Bir ülkede, yolsuzluklar almış başını gidiyorsa, dürüst yönetim hayal haline gelmişse, bu konular çiftçimizin ilgi konuları arasında yeralmalı. (Yolsuzluk beni ilgilendirmez, tarlama bakarım) dememelisiniz. Kul hakkına, helale, sahip çıkacaksın. Bunu hep birlikte yaparsak, üstesinden geliriz.
YÜZDE 47 VERMİŞSİNİZ ŞIMARMIŞLAR
Yüzde 47 oyu vermişsiniz, şımarmışlar, hakaret etme hakkını kendilerinde görmüşler. Yanlış olan, ona bu oyu vermektir. Oyunu kısıver, bak ne halde. O hakaretleri yapabilir mi? Anahtar, güç sizin elinizde. Anahtarı sandık kilidine sokun, çevirin, çiftçinin önünü, hakkın, adaletin önünü açın'' diye konuştu.

HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYİN
Çiftçilerin kendilerine yapılan haksız uygulamanın hesabını sormaktan vazgeçmemelerini isteyen Baykal, ``Haksızlığa boyun eğmeyin. Yanlışa, zulme teslim olmayın. Eğer gereğini yaparsanız, merak etmeyin, Türkiye´nin yüzünü hep berabar güldürürüz. Biz bunun için yola çıktık. Birlikte Türkiye´mize sahip çıkmak istiyoruz. Sizlerin desteğiyle aşamayacağımız güçlük yok'' dedi.

BİR DAHA GELMEK İSTİYORUM
Salihli´de düzenlenen bu etkinliğe üç yıldır katıldığını ifade eden Baykal, ``İnşallah önümüzdeki tarım fuarında da birlikte oluruz. O zaman, (bakın çiftçiye neler getirdik) diyen bir konuşmayı size yapma imkanı bulurum. (Bakın şimdi artık çiftçinin nasıl gülüyor) diye o hesabı size vermek üzere bir daha gelmek istiyorum'' diye konuştu.

CHP OLARAK ÇİFTÇİYE SÖZ VERDİK
CHP olarak en büyük sözü çiftçiye verdiklerini vurgulayan Baykal, ``Çiftçiye sahip çıkacağız. Yüzünü güldüreceğiz. Türkiye´de çiftçilik yapmayı onurlu, şerefli bir faaliyet haline hep beraber dönüştüreceğiz. Milletvekili dokunulmazlığını derhal kaldıracağız. Yolsuzluk yapanlardan hesap soracağız. Bunları taahhüt ediyoruz'' dedi.

Salihli´de dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün yetiştiğini belirten Baykal, ``İnsanları bilinçli, toprak verimli, ancak çiftçinin beli bükük. Borç, fiyatlar, girdi maliyetleri bir yandan çiftçiyi bunaltmış. Söylenmedik söz kalmadı'' dedi.

ensonhaber