Terör saldırılarına tepkiler


Yurdun çeşitli bölgelerinde, terörist saldırılara tepkiler sürüyor.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na ve Diyarbakır'da polis servis aracına terör örgütünce düzenlenen saldırılara tepkiler sürüyor.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri tarafından ''Teröre Lanet Mitingi'' yapıldı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' sloganlarıyla yürüyüş yaparak Atatürk Bulvarı'ndaki Atatürk Anıtı'na gelenler arasında MHP, DSP, DP, CHP,ANAP, SP ve AK Parti temsilcilerinin yanı sıra, Kuşadası Ticaret Odası, Esnaf Odası, Şoförler Odası, Rehberler Derneği, TÜRSAB Kuşadası Yürütme Kurulu, Ülkü Ocakları, Türk Kadınlar Birliği, Hacı Bektaşi Veli Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Kuşadası Şubesi üyeleri ve vatandaşlar yer aldı.

Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları Kuşadası Atatürk Anıtı'na çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu.

Burada ortak basın bildirisini okuyan Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan şöyle dedi:

''Türk milleti olarak sabrımızın bittiği günleri yaşamaktayız. Bu toprakları vatan yapmanın kan ve can bedelini tarih boyunca hep ödedik. Bugün ihanet içinde bulunan içeridekiler ve ateşle oynayan dışarıdakiler bilsinler ki, eğer yeniden bedel ödenmesi gerekirse 70 milyon bir anda Mehmetçik olur ve balyoz gibi başınıza ineriz.''

İZMİR'DE ŞEHİTLER ANISINA LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ, MEVLİT OKUTULDU
İzmirliler Derneği tarafından şehitler anısına lokma döktürülüp, mevlit okutuldu.

Konak Meydanı'nda düzenlenen etkinlik öncesinde konuşan Dernek Başkanı Turgay Yokuş, hazırlanan 3 bin kişilik lokmanın dağıtılacağını, daha sonra Konak Yalı Camisinde mevlit okutulacağını anlattı.

Etkinliği şehitlerin anısına düzenlediklerini ifade eden Yokuş, ''Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Ailelerin de başı sağ olsun. Hepsine sabırlar diliyoruz'' dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği lokma dağıtımı, ''Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun'' yazılı kağıtların asılı bulunduğu stantlarda gerçekleştirildi.

Lokma dağıtımı sonrasında Yalı Camisinde şehitlerin anısına mevlit okutuldu.

ADÜ SENATOSUNDAN KINAMA
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Senatosu, Diyarbakır'da polis servis aracına yapılan terörist saldırıyı kınadı.

Yazılı açıklamada, Hakkari Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıda hayatını kaybeden 17 askerin üzüntüsünü yaşarken, Diyarbakır'da polis servis aracına yapılan saldırının üzüntüleri derinleştirdiği belirtildi.

Türkiye'de yaşanan etnik ayrılıkçı terörün 40 bin insanın canına ve Türkiye'nin 17 yıl kaybetmesine neden olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bazı dış güçlerin etnik ayrılıkçılığı cesaretlendiren tutum ve davranışları sonucu, terörün kamuoyunun gündemini tekrar işgal etmeye başlaması, askeri anlamda yetersizliğimizi değil, siyasal anlamdaki sorumlulukların yerin getirilmemesinin göstergesidir. Kayıplarımızın gün geçtikte artması, bizi endişeye sevk etmektedir.

Terörle mücadele hususunda, Yüce Atatürk'ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını, bölünmez bütünlüğünü korumak ve kollamakla görevli tüm Anayasal kurum ve kuruluşlarımız ile ulusumuzu duyarlı ve kararlı olmaya davet ediyoruz.''

AFYONKARAHİSAR'DA TERÖRE LANET MİTİNGİ
Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesi Döğer beldesinde, cuma namazının ardından bir araya gelen yüzlerce vatandaş düzenledikleri yürüyüş ve mitingde teröre lanet yağdırdı.

Belde meydanında toplananlar, belde içinde ellerinde Türk bayraklarıyla, sloganlar atarak yürüdü.

Jandarma ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemi alınan yürüyüş ve mitinge, her yaştan çok sayıda vatandaş katıldı.

Döğer Belde Belediye Başkanı Ömer Güngör konuşmasında, ''her karış toprağında Şehit kanı olan, rengini Şehit kanından alan o ay yıldızlı bayrağı hiç bir güç indiremeyecektir. Bu güzel vatana, bu asil bayrağa göz diken kem gözler kör olur. Bu toprağa kem gözle bakana mezar olur'' dedi.

Güngör, şunları da kaydetti:

''Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, dostluğun derya olduğu bu cennet vatanımızda Türk'ü, Kürt'ü, Çerkez'i, Abaza'sı, Laz'ı, Acem'i bütün milletimiz seve seve bu topraklar, bu vatan uğruna canlarını, kanlarını feda etmedi mi? Huzurlu, barış, kardeşlik, birlik beraberlik içinde yaşamak var iken bu kan niye? Her köşesi cennet olan Türkiye'miz hepimize yetmez mi? Artık analar ağlamasın. Yürekler yanmasın, yavrular yetim kalmasın. Gelin bu güzel yurdumuzda artık kötülüklere dur diyelim. Sevgiyi, barışı, kardeşliği, beraberliği tahsis edelim. Gelin birlik olalım, iri olalım, diri olalım.''

1992'de Siirt'in Eruh ilçesi Balgöze Karakolunda görevli iken terör örgütüyle girdiği çatışmada Gazi olan Ekrem Demirel, mitingde şiirler okunurken, gözyaşlarına hakim olamadı.

Çatışmada bir gözünü kaybettiğini belirten Demirel, gelen her çatışma haberinde yaşadıkları çatışma olaylarını hatırladığını söyledi.

Miting olaysız sona erdi.

SDÜ SENATOSUNDAN KINAMA
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Senatosu, bölücü terör örgütünün saldırılarını kınadı.

SDÜ Senatosu'nca yayımlanan bildiride, 8 Ekim Çarşamba günü Diyarbakır'da 5 polis memurunun şehit olması ile sonuçlanan terör saldırısını kınanarak, saldırının amacının vatanın bölünmez bütünlüğüne yönelik olduğu ve saldırıyı gerçekleştiren hainlerin amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacakları belirtildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

''Her karışı şehit kanlarıyla sulanarak kurtarılan vatan topraklarını bölmek amacıyla sürdürülen saldırılar, tüm vatandaşlarımızı olduğu gibi SDÜ mensuplarını da derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Bizler büyük önder Atatürk'ün emaneti olan bu ulusu ilelebet yaşatmaya kararlıyız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hiçbir güç Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberliğine zarar veremeyecektir. Yüce milletimiz, ordumuz ve güvenlik güçlerimiz bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü büyük bir kararlılıkla koruyacaktır. SDÜ Senatosu olarak, şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, polis teşkilatımıza ve Yüce Türk milleti'ne baş sağlığı diliyoruz.''

AKYAZI'DA PROTESTO
Sakarya'nın Akyazı ilçesinde sivil toplum örgütlerince düzenlenen protesto yürüyüşü, Yeni Cami önünden başladı.

Yaklaşık 500 kişilik grup, ellerinde Türk bayraklarıyla, ilçe jandarma komutanlığına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'', Hepimiz askeriz'' sloganları atan vatandaşlar, ilçe jandarma komutanlığı önünde saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı'nı okudu.

EREĞLİ'DEKİ PROTESTO EYLEMİ
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, protesto gösterisi düzenlendi.

İlçe merkezindeki Atatürk Anıtı önünde toplanan Ereğli Gençlik ve Taraftarlar Derneği üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri, dev Türk bayrağı açarak terör örgütü aleyhine sloganlar attılar.

Dernek Başkanı Sertan Kuzu, yaptığı konuşmada, saldırıları nefret ve şiddetle kınadıklarını, Türkiye'nin sözde müttefiklerinin de terörü desteklediğini söyledi.

Kuzu, yetkililerden terörün üzerine kararlılıkla gidilmesini bekledikleri, teröristlerin akıttığı kanda boğulması gerektiğini kaydetti.

Daha sonra dernek üyeleri, dev Türk bayrağı ile çarşı merkezinde sloganlar atarak dernek binasına kadar yürüdüler.

AA

ensonhaber