Ergenekon sorgusunun EN SAÇMA delili


Gürbüz Çapan senin karının mağazasından İKİ İÇ ÇAMAŞIRI ALMIŞErgenekon Soruşturması ile ilgili en çok yapılan eleştirilerin başında 'Soruşturmanın ciddiyetine gölge düşürecek' delillerin de dosyaya girmesi. Bunun son örneği Adil Serdar Saçan'ın sorgusunda yaşandı. Gürbüz Çapan'ın, Saçan'ın eşinin mağazasından iki tane iç çamaşırı alması da sorguya girdi.

YENİ ŞAFAK DA BU AYRINTIYA YER VERDİ
Ergenekon soruşturmasını başından bu yana destekleyen Yeni Şafak gazetesi de bu ayrıntıya yer verdi. Yeni Şafak, Milliyet'in haberine olduğu gibi sayfasında yer verdi. Ergenekon soruşturması hakkındaki eleştitilerin ilk kez Yeni Şafak'a da girmesi, ayrıca dikkat çekici bir ayrıntı.

KARININ MAĞAZASINDAN İÇ ÇAMAŞIRI ALMIŞ
Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Saçan, savcı Mehmet Ali Pekgüzel tarafından 62 sayfalık soru soruldu. Milliyet gazetesinin haberine göre Ergenekon'da adı geçenlerle ilişkisi sorulan Saçan, gazeteci Tuncay Özkan'la olan ilişkilerini doğruladı. Saçan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ı ise tanımadığını iddia etti. Bunun üzerine Saçan'a, eşinin dükkanından Çapan'ın iki iç çamaşırı aldığı hatırlatıldı.

GÜLEN SORUŞTURMASI DA SORULDU
Saçan, eşinin işyerini açtığı gün önünden geçen Çapan'ın 'hayırlı olsun' demek için dükkana girdiğini ve iki iç çamaşırı aldığını öne sürdü. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz'ün de 2001 yılında Fethullah Gülen hakkında DGM'den istediği ön soruşturma izniyle ilgili sorular sorduğu öğrenildi. Savcı Öz'ün, Saçan'a Emniyet'te var olduğunu iddia ettiği yapılanmayla ilgili el yazısıyla yazdığı dilekçesinin dışında bir başvurusunun olmadığını, şubede de bu konuyla ilgili başka bir evrakın bulunmadığını söylediği öne sürüldü.

ERGENEKON'U NEDEN KAPATTIN?
Saçan'a, “2001 yılında Tuncay Güney ve Ümit Oğuztan tarafından iddia edilen eylemler neticesinde DGM Başsavcılığı tarafından verilen proje izni sonucunda yapılan soruşturmayı neden kapattığı” soruldu. Saçan, Ergenekon'la ilgili proje iznini İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Engin Cengiz'in “birtakım yasal kurumlar zedelenmeden” yürütülmesi kaydıyla verdiğini ifade etti. Saçan, görevi devralan İstihbarat Şubesi'nin somut bir gelişme sağlayamaması üzerine DGM Başsavcılığı'nın soruşturmayı kapattığını söyledi.

ensonhaber