K.Irak'la ilişki menfaatimiz gereği


Cumhurbaşkanı Gül, K. Irak'la ilişki kurulmasının Türkiye'nin çıkarına olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya ve Estonya'ya yaptığı ziyaretlerden sonra yurda döndü.

Cumhurbaşkanı havalimanında yaptığı toplantıda şunları söyledi:
"Finlandiya'da Martti Ahtisaari ile görüşme yaptım; bundan bir gün sonra Ahtisaari Nobel barış ödülünü aldı. Türkiye ile Finlandiya akademisi arasında bir anlaşma imzalandı.

ZİYARET BAŞARILI GEÇTİ
Estonya'da yetkililerle yaptığım görüşmelerde ülkeler arası işbirliği hakkında görüşme yaptık. İkili ilişkilerimizi geliştirme yöntemlerini görüştük.

Finlandiya ve Estonya'ya gerçekleştirdiğim bu ziyaretler gayet başarılı geçti. Avrupa birliği üyeleri, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda desteklerini bir kez daha dile getirmişlerdir.

Ziyaretlerde ülkemizin bu ülkelerle bağlarının güçlendiğine inanıyorum.
Teşekkür ederim."

K.IRAK'LA İLİŞKİ MENFAATİMİZ GEREĞİ
Gül, terörle mücadele konusuna da değindi: "Irak'taki bütün gruplarla Türkiye'nin temas etmesi gerektiğini ve bunu yaptığını daha önceden açıklamıştık. Türkiye oradaki liderlerle de görüşüyor; ayrıca Irak büyükelçimiz savaş döneminde bile kapatmamıştır. Irak'ın özellikle kuzeyindeki bölgeler dağlık olduğu için teröristlerin saklanma olanakları olmaktadır."

FELAKET SENARYOSU TÜRKİYE'YE YAKIŞMAZ
Küresel kriz hakkında Gül "Felaket senaryosu Türkiye'ye yakışmaz" dedi ve şunları ekledi: "Küresel olduğu için az veya çok tüm ülkeler bundan etkilenecektir. Bu mutlaka bizi de etkileyecektir ama önlemlerimizi almamız ve dikkatli olmamız gerekir. Finlandiya da geçmişte bir ekonomik krizden etkilenmiş ama önlemlerini almıştır."

ensonhaber