148 YILLIK HAYAL gerçek oldu


Erdoğan, Marmara'nın dibinden ÜSKÜDAR'DAN SARAYBURNU'NA YÜRÜDÜBaşbakan Recep Tayip Erdoğan, Marmaray Projesi’nin İstanbul’un ve Türkiye’nin 148 yıllık hayali olduğunu belirterek, "Bu proje tamamlandığında hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin bir rüyası gerçekleşmiş olacak. Ayrıca bu projenin yanı sıra çalışmaları devam eden Bakü- Tiflis-Kars demiryolunun da tamamlanmasıyla Londra ile Pekin demiryoluyla bağlanmış olacak" dedi.Erdoğan, Üsküdar’daki Tüp Batırma Şantiyesi’nde düzenlenen Marmaray Projesi kapsamında batırılan son tüpün bileşim kapısının açılışı törenine katıldı. Bunun tarihi bir an olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bugün Marmaray kapsamında 11 tüpün son ikisinin bağlantıları tamamlandı. Böylece Boğaz’ın iki yakası denizin altında birleştirilmiş oldu" diye konuştu.

148 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU
Tüp geçiş fikrinin 1860’lara dayandığını anımsatan Erdoğan, "Sonraki yıllarda bu fikir hep gündemde oldu. Ama hamdolsun bu projeyi gerçekleştirmek bize nasip oldu. İstanbul’un, Türkiye’nin 148 yıllık hayalini gerçekleştiriyoruz. Bu projeyle Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikada alınacak. Bu Boğaz’ın trafiğinde de önemli bir rahatlama sağlayacak. Gebze-Halkalı arasında 2 ile 10 dakikada arasında yapılacak seferlerle saatte toplam 75 bin yolcu taşınacak" dedi.

LONDRA'DAN PEKİN'E KESİNTİSİZ ULAŞIM
Marmaray Projesi’nin sadece Gebze-Halkalı’yı birbirine bağlamadığını dile getiren Erdoğan, "Bu proje aynı zamanda Londra-Pekin’i de demiryoluyla birbirine bağlama özeliğini taşıyor. Bakü-Tiflis- Kars demiryolu projesinin de tamamlanmasıyla, Marmaray bittiğinde Londra’dan Pekin’e kesintisiz ulaşım sağlanacak" dedi.

Marmaray hattında, trafikte ölü saat diye tabir edilen 23.00 ile 06.00 saatleri arasında da yük trenlerinin geçeceğini hatırlatan Erdoğan, bunun da bölge ticaretine önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Marmaray hattının denizin 60 metre altında bulunduğunu anlatan Erdoğan, projenin bu özeliğiyle de dünyanın ve asrın projesi sıfatını ziyadesiyle hak ettiğini kaydetti.

BOĞAZIN ALTINDAN GEÇİP DÖNDÜ
Erdoğan daha sonra denizin altındaki tünele inerek, temsili olarak son bağlantı tüpünün kapısını açtı. Erdoğan Boğaz’ın altından geçen ve Sarayburnu’na kadar devam eden 1387 metrelik tünelde yürüdü. Yaklaşık bir saat süren gezide Erdoğan, Sarayburnu’na kadar yürüdükten sonra tekrar yaya olarak geri döndü.


ensonhaber