CHP Lideri Deniz Baykal'ın hedefinde yine iktidar vardı. Baykal hem terörle, hem yolsuızlukla hem de ekonomiyle Erdoğan'ı vurdu;
İNTERNETHABER
Konuşmasında, Ankara'nın başkent ilan edişinin 85. yıldönümünün kutlanmasına değirenerek başlayan CHP lideri Deniz Baykal, yabancı ülkelerin Ankara'nın başkent olduğunu kabullenmesini zor olduğunu söyledi.

Baykal birilerinin Ankara'nın kabullenemediğini ve her fırsatta Ankara'nın boşaltılması fikrini ortaya attığını ifade ederek şunları söyledi: "Birileri hep geriye bakmaktadır. Bu mümkün olmayacaktır."

Baykal'ın konuşmasından satır başları şöyle:

BELEDİYELERİN KAPATILMASI
Bu yasa kabul edilemez: "Bugün değinmemiz gereken konular arasında bir süre önce Meclis'ten geçirilen bir yasa var. Hükümet bir süre önce bir yasa getirdi. Belediye statüsüne ulaşmış olan yerleşme merkezlerinin köy ya da mahalle konumuna indirgenmesi kabul edilecek bir biçim değildir."
Geçerli bir sebebiniz var mı?: "Kapatılan belediyelerin çok önemli bir kısmı da halkın aklında vicadanında yüreğinde başarılı belediyeler olarak kendisini kabul ettirmiştir. Bu belediyelerin belediyecilik hakkının elinden alınması için geçerli bir sebep ortaya konulamamıştır. Halka götürülen hizmetin masraf olarak algılanması yanlıştır.
Borcu var denilmektedir bu belediyeler için ama içlerinden bir çocuğunun borcu yoktur ama kapatılma sorunuyla karşı karşıyadır."
Bahçeşehir Belediyesi neden belediye olmaktan çıkarıldı: "Hiç bir borcu olmayan örnek bir belediyecilik gerçekleştirien, bölgede yaşayan insanların sahip çıktığı ve 'belediyemizi bize verin' diye imza toplanılan Bahçeşehir Belediyesi'nin belediye olmaktan çıkarılması için bana geçerli bir sebep söyleyin. Aslında hiç bir geçerli sebep yoktur. Yine siyaset ortaya girmiştir. Buradan bize siyasi yarar gelmez fikirleri bu belediyeyi kapattırmıştır."
Yapılan her harcama halkın gözü önünde: "Bu beldelerde belediye başkanlığı yapan insanlar halkın kontrolü altındadır. Yaptıkları her harcama halk tarafından izlenir. Bu belediyelerle oynamayın, bu doğru bir iş değildir. Bunun topluma bir yararı yoktur, bu aksine güven sarsıyor. Türkiye demokratikleşmeden uzaklaştırılıyor."
Konu Anayasa Mahkemesi'nde: Mecliste bu konu konuşulurken görevimize yaptık ama hiç kimse buna ciddi cevap veremedi. 'Talimat aldık yapacağız' diyorlar. Siyasi olarak görevimizi bu aşamaya kadar yaptık. Şimdi konu Anayasa Mahkemesi'nin elinde.
Bu karar en kısa zamanda alınmalıdır. Türkiye bir yerel seçime gidiyor. Kurulduğu iddia edilen belediyelerin var olup olmadığı, kapatıldıkları iddia edilen belediyelerin kapatılıp kapatılmadığını bir an önce öğrenmeliyiz.
Bir dayatmacı zihniyet umarım Anayasa Mahkemsi'nde en iyi şekilde değerlendirilir. Türkiye olarak bu konuda bir somut gelişme bekliyoruz."
TERÖRLE MÜCADELE
Terör derinden sarstı: "Terörle ilgili olarak çok ciddi bir tablo bir kez daha kendisini gösterdi. Bu konu bütün ülkemizi çok derinden etkiledi ve bu konuyla ilgili bir tartışma hala sürüyor. Bu konuyu bir çerçeveye oturtabilmek için önce şunları değerlendirmeliyiz."
Bu iktidar terörün ciddiyetinin farkında değil: "Bu iktidarın terör konusundaki kararlılığı ciddiyetle bu konu üzerine yürüyen bir anlayış değildir. Bu iktidar terör konusunun ciddiyetinin farkında değildir. Tutarsız ve ortama göre şekillenen bir biçimdedir.
AK Parti terörün sırtını sıvazladı: "Bu iktidar iş başına geldiğinde terör sıfırlanmıştı. Geldikten sonra terör konusunda aldığı kararlar terörün gelişmesine yardımcı oldu. Başından beri terörü küçümseyerek, azımsayarak, onunla hoş geçinmeye çalışarak, sırtını sıvızlayarak öngören bir siyaset izledi."

Eve dönüş yaassı dağa çıkardı:
"Bu doğrultuda ilk atılan adım eve dönüş yasısı oldu. Sanki Türkiye terörle mücadeleyi kalıcı şekilde tamamlamış gibi teröristleri rahatlatacak adımlar atmaya başladı. Eve dönüş yasası dağa dönüş yasası haline geldi. Kimse dağdan inip gelmedi. Aksine cezaevinden çıkan terörist dağa gitti. Bu yanlış bir karardı."

Dubai'de bir anlaşma imzaladı Dışışleri bakanı, anlaşmada diyorki "Türkiye, Kuzey Irak'a hiç bir zaman operasyon yapmayacaktır, ver 1 milyar doları" dediler. Bunu duyar duymaz 'Böyle bir şey olamaz' dedik. Daha sonradan bununda yanlış olduğu anlaşıldı. Öcalan'ın affına imkan verecek bir düzenlemeyi geçirmeye çalıştılar. CHP olarak Meclis'te suç üstü yaptık. Yasa çıkmadı.
Biz de Irak'ın refahını isteriz: "Terör acaba Türkiye'yi yönlendirmek için mi yapılıyor. Bu meseleyi hükümet kavradı mı? Bakınız biz Irak'la çok iyi ilişkiler kurmayı, millet olarak isteyen bir anlayıştayız. Türkiye'de hiç kimsenin Irak'la ilişkilerini olumsuz bir konuma getirme tercihi içinde olması mümkün değildir. Ortak inançları paylaştığımız komşularımızın refağını, iyiliğini, mutluluğunu isteriz."
Dostluk için tek engelimiz var: "Türkiye Irak'a ekonomisini düzeltmesi kalkınması için yardım etmeye çekinmeyecek bir ülkedir. Bu yardımlardan da mutluluk duyarız. Biz Irak'la dost olmak istiyoruz kardeş olmak istiyoruz. Bizim Irak'la dost olmamız için hiç bir engelimiz yoktur. Bir tek engelimiz vardır. Türkiye'yi bölmeye çalışanlara arka çıkar ise o zaman dostluk olmaz işte. Irak'ın artık bunu görmesi lazımdır. Irak'ın Türkiye'yi idare edemeyeceğini anlaması lazımdır."
Irak güven vermiyor: "Şuana kadar hala Irak yönetimi üslubunda yumuşamalar ortaya çıkmakla beraber, eski meydan okuma tavrını bırakmış olmasına rağmen işin özünde güven veren bir işbirliği noktasına gelmiş değildir. Irak'ın PKK'yı bir terör örgütü olarak gördüğünü en kararlı ve ciddi bir şekilde ilan etmesi lazımdır.
Amerika'ya da Irak'a da anlatmalıyız: "Bizim artık Amerika'ya da Irak'a da bir şeyleri çok net anlatmamız lazımdır. Terör örgütünü Türkiye'ye karşı bir silah olarak kullanılma düşüncesi zihinlerden kaldırılmalıdır.
Kara operasyonunda Amerika 'Türkiye çıksın' diye talep etmeye başladı. Niye çıkmasını istiyorsunuz? O kampları ortadan kaldırırsak, askeri yerleşme merkezlerini ortadan kaldırırsak, istikrar isteyen bir ülke olarak sen niye rahatsız oluyorsun. Bizim oradaki terörü etkili bir şekilde kaldırmamızdan neden rahatsız oluyorsun?"
Demokrasi terörle mücadeleye engel değil: "Bugün yine Başbakan demokrasiyi sanki terörle mücadelenin önüne engelmiş gibi görüyor. Başbakan'ın demokrasi duyarlılığı terör konusu olunca ortaya çıkıyor.

Dergi sattığı için cezaevine alınan bir çocuk işkenceyle öldürüldü. Başbakan işkence karşısında duyarsızlığı sergileyen bir insanın, terörle mücadele konusunda başarı beklenebilir mi?

İngiltere'de demokrasi yok mu?: "Demokrasi terörle mücadele zaafiyetinin maskelenmesine yardımcı olacak bir bahane değildir. İngiltere'de demokrasi mi yok? 24 gün gözaltı süresi... Biz bu iktidarın demokrasi içinde etkin mücadele yöntemlerini uygulamasını istiyoruz."

Bizim hükümette bu terör anlayışı olduğu sürece daha çok böyler terör konusu anlatmaya devam edeceğimi biliyorum.
YOLSUZLUKLAR
Din hırsızlık için kullanıldı: "Yolsuzluklar konusunda bütün toplum derinden sarsıldı. Yolsuzluk Deniz Feneri ile ortaya çıktı. Bütün millet yaralandı, hayretle bunu gördü. Dini nasıl hırsızlık için kullanıldığını bir kez daha gördü. Bunlar mı dine saygı gösteriyorlar diye gerçek tabloyu insanlarımız değerlendirdi."
Milletin önünde tartışalım dedik ama: Gerçekler çok açık bir biçimde ortada, biz de bu tartışmalar konusunda çok net bir tavır takındık. Kendine güveniyorsan gel bu konuları iktidar ana muhalefet genel başkanları olarak milletin önünde tartışalım dedik. Türkiye'nin yolsuzluk tablosunu televiyonda konuşalım dedim. 'Hayır' dediler, 'Sen pirim yaparsın' dediler.

Dokunulmazlıklar kaldırılsın dedim ama: "Bu konuyu çözemek için size bir teklif daha dedim. Dokunulmazlık madeesini kaldıralım demiyorum, sadece AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dokunulmazlıklarını kaldıralım yargıya intikal ettirelim, yargı versin hükmünü dedim. Buna da 'hayır' dediler.

Benim dokunulmazlığımı kaldırın sadece dedim ama: Sonra üçüncü teklifimi yaptım, Başbakan Erdoğan'ın dokunulmazlığını kaldırmaya cesaret edemiyorsanız benim dokunulmazlığı kaldırın dedim. Hiç bir bedel istemiyorum sizden, denge kurmaya çalışmıyorum, mahkemede nasıl hesap verilirmiş size bir gösterivereyim dedim. Buna da 'hayır' dediler.
Başbakan'dan cevap bekliyorlar: "Geçenlerde bir kongreye gitti Sayın Başbakan, orada millet 'Baykal'a vur' diye tempo tutunca Sayın Başbakan dediki, 'Sayın Baykal'a bundan sonra seçime kadar cevap vermeyeceğim' dedi. Tabi cevap ver diyen gençler kendilerini nasıl hissetiler bilmiyorum. Çünkü onlar bir cevap bekliyor."
Başbakan kaçıyor, kaçan suçlu kedidir: "Bunu duyunca ben düşündüm. Başbakanın Baykal'a cevap vermeyeceğim sözüne sevineyim mi üzlüyeyim mi? Başbakan bana niye cevap vermiyor? Beni önemsemediği için mi cevap vermiyor? Ben ona soru soruyorsam onu önemsediğim için soru sormuyorum. Benim soru sormamın sebebi demokrasi gereği. Yoksa bu duruma sevineyim mi ben? Başbakan neden cevap vermiyor. Acaba cevap mı vermiyor? Yani verecek cevabı var da mı vermiyor? Yoksa verecek cevabı mı yok? Yani kaçıyor mu?

Bunu uzatmadan sonuca bağlayalım... Kaçan suçlu kedidir...

EKONOMİK KRİZ

Türkiye kriz çıkmadan krizden etkilendi:
"Türkiye dünya krizinden daha kriz ortaya çıkmadan etkilenmeye başlamıştır. 2008 yılının Ocağından günümüze kadar bütün verileri incelediğinizde Türkiye'nin çok ciddi bedeller ödemeye başladığını, büyüme düşmesini, borçlanma ve açık artışnı hep görmüşüzdür. Ve bunun topluma yansımakta olduğu çok açık şekilde ortadır."

Manisa'da çiftçilerimiz bizi ilgiyle karşıladı. Baktım ebnden çok onlar şikayetçi. Bunun üzeirne dedimki, 'Oyu siz verdiniz iktidara getirdiniz, şimdi ağlaşıyorsunuz' dedim.
Çiftçilerimiz de aldatıldı: "Bu AK Parti’nin izlediği son madurları olarak fındık üreticilerinde ortaya çıkmıştır. 1.5 YTL’ye bile düştüğünü söylüyor arkadaşlarım. Bu fiyatla çiftçilerimiz nasıl aldatıldığını görüyoruz."

Kaynak : İnternetHaber