AK Parti ile MHP arasında ipler gerildi. Terör sorunu nedeniyle Erdoğan ve Bahçeli fena kapıştı.
Bahçeli ve Erdoğan birbirlerine karşı olmadığı kadar sert.. Terör gündemi nedeniyle ağır sözler havada uçuştu bugün.

Bahçeli'nin 'vatana ihanet' ve Ak Parti'yi 'PKK çizgisini izlemekle' suçlamasına Erdoğan'dan MHP liderini çileden çıkaracak yanıt geldi: Bahçeli'yi muhatap almıyorum

Erdoğan, Meclis'te basın mensuplarının Bahçeli'nin bugün grup toplantısında yaptığı konuşmayla ilgili sorusu üzerine, "Bahçeli'yi muhatap almıyorum. Yarın arkadaşlarım gerekli açıklamayı yapacak" karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın eleştirdiği bir değer isim de Baykal oldu. Terör konusunda yürütülen diplomasi çabalarını eleştiren Baykal'ı "El pençe durmaktan başka ne yaptınız bugüne kadar" şeklindeki sözlerle vurdu.

YÜKSEK SESLE KONUŞAN HERKES

'Bu milleti, başka milletlerle, bu ülkeyi başka ülkelerle mukayese edenler, büyük yanlışlık içindedir. Yeryüzünde hiçbir toplum, hiçbir millet, yüzyıllar boyu kardeşliği, yani ahiliği bizim gibi kurumsal hale getirememiştir. Öyleyse bu ülkede yüksek sesle konuşan herkes, sözünün nereye varacağına dikkat etmelidir

TARİH BİRLİĞİ

Manisa Van'ın, Şırnak Konya'nın, Hakkari Erzurum'un, Çanakkale Diyarbakır'ın, Uşak Yozgat'ın, Ardahan Edirne'nin öz kardeşidir. Burada, bu ülkede, hiç kimsenin ama hiç kimsenin, diğerine karşı bir üstünlük iddiası söz konusu değildir, olamaz. Eşitliğimiz, kardeşliğimiz sadece vatandaşlık hukukunun bir sonucu değildir. Aynı zamanda ortak bir tarih ve medeniyetin doğan ürünüdür. Bizi biz yapan bu topraklar üzerindeki insanları millet haline getiren bu tarih birliğidir.

KISKANANLAR MI VAR ANLAMIYORUM

Fakat son zamanlarda nedense benim ve arkadaşlarımın bu ifadelerini kıskananlar mı var anlamıyorum? Bunları çözmekte biraz zorlanıyoruz. Çünkü, geçmişimizden bu yana, bu noktada nerede, nasıl davrandığımızı anlamakta zorlananlar var.
Yoksa bunun sadece tapusunun, patentinin kendilerine ait olduğunu zannedenler mi var? Bu, 70 milyonun, 70 Milyonun ötesinde sınır aşan bir yaklaşımdır. Bunu, bilenler bilir. Ama bilmekte zorlananlar varsa, onu kalkıp da benim defaatle söylememe gerek yok. Başkaları farklı söylemlerle konuşabilir.
Farklı ideolojik gelenekten gelenler, 70 milyona birden seslenebilecek kapasiteye sahip olmayabilir. Bizim sözlerimiz ise Türkiye'nin 81 şehrinde halkımızın yüreğine dokunur. Diyarbakır'da bizi doğru anlar, Adapazarı'da. Van'da bizi doğru anlar Erzincan'da...
Bizim adımız gibi inandığımız tarih ve medeniyet anlayışı ortak gelecek idealimizin temelidir. Millet olmak ve etnik aidiyeti aşan tarih ve ideal birlikteliği ile alakalı bir vasıftır. Bu topraklardaki tarihini tecrübe, burada yaşayan insanları milletleştirmiş, medeniyet inşa eden bir toplumun üyelerine dönüştürmüştür.
Dolayısıyla, bugün yer yer dolaşıma giren ve bu milletin üyeleri arasındaki kardeşliği gözardı eden söylemlere, dile, prim vermemeliyiz. Medeni bir milletin üyeleri olarak toplumsal meselelerimizi, yine medeni bir dille konuşabilmeliyiz.

FARKLILIĞIMIZ ZENGİNLİKTİR
Şiddetin dilini, öfkenin dilini tedbit etmeliyiz. Zira ayrıştırıcı bir dille hiçbir meselemizi hal yoluna koymamız mümkün değildir. Meselelerimizi çözecek olan, bu milletin tabiatında, gündelik olan kadim medeniyetimizden neşet eden kardeşlik dilidir. Farklılıklarımız bir ayrışma vesilesi değil, bir zenginlik vesilesidir.

DÜNDAR'A CEVAP

Bir medya grubu Aktütün'de öğretmenin olmadığını ifade ediyor. Halbuki öğretmen de var okul da var. Bir ihbar nedeniyle okul 2 gün kapalı kaldı diye bu iddia ortaya atıldı. Bunun üzerinden iktidara vurmak en azından insafsızlıktır. Bunu yapanlar kendine çeki düzen vermeli. Bunu bir gün yaparsın iki gün yaparsın. Gün gelir bu millet sizide ademe mahkum eder.

DTP VE PKK'NIN ILISU BARAJI MUHALEFETİ

Batman Hasankeyf'te Ilısu barajını yapıyoruz. Terör örgütü barajı istemiyor. Acaba niçin terör örgütü barajını istemezler? Özellikle Güneydoğu halkına sesleniyorum
Efendim Hasankeyf sular altında kalıyor. İlçe baraja nazır bakacak. Efendim tarih yok ediliyor yalan söylüyorlar. Tarihi eserleri bir taraftar başka tarafa nakletmek zor değil. Bunu sabote etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar

EL PENÇE DURDUNUZ

Diplomasi en önemli güçlerden biridir. ABD, Irak Merkezi Yönetimi ve bölgesel yönetimi ile çalışmalar yapıyoruz. Böyle konularda ülkeler kompleksli davranamaz. Bu konunun istismar edilmesini de son derece talihsiz buluyoruz.

Başbakan ABD'de şöyle konuşmalıydı diye nasihatte bulunuyorlar.
Bush'la neler konuştuğumuzu ne biliyorsun? (Baykal'a söylüyor) El pençe durmaktan başka ne yaptınız bugüne kadar. 5 Kasım'da anlık istihbarat sözünü aldık ve başlattık. Peki yeterli mi hayır değil. Şimdi bunun adımları atılıyor.

Öfkeyle değil akılla hareket edeceğiz. Terör birbirimizi düşüreceğine daha çok sarılacağız. Meselemizdir Türkiye'dir. Dikkatimizi dağıtmak isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz.

SEN NE YAZARSAN YAZ

Hafta sonunda Sivas'taydık. Ama tabii medya, yine her zamanki yalan ve yanlış haberleri verdi. Toplantı öncesi tabloyu göstermek suretiyle verdi. Toplantıdakini vermedi. Ama milletimiz biliyor mu, o meydana gelenler bilmiyor mu? Havaalanından Cumhuriyet Meydanı'na kadar caddenin sağında solunda, balkonlarda hamdolsun AK Parti iktidarına olumlu alkışlarını, heyecanlarını yansıtanlar bunu yaşamadı mı, görmedi mi? Sen ne yazarsan yaz orada, aynel yakın gerçek var. Bunu yaşıyorlar.

MARMARAY'DA TARİH YAZDIK
Marmaray'da tüplerin sonuncusunu geçtiğimiz hafta sonu birbirine bağladık. Boğazın 60 metre altında Üsküdar'dan Sarayburnu'na yürüyerek geçtik. 1860 yılında hayali kurulan proje.
Bizden önce de birileri yaptık yapıyoruz dediler. İnşallah raylı sistem 2012 sonunda hizmete girecek. Marmaray'ın biraz daha kuzeyinden tüp tünel daha yapacağız. Otomobiller geçecek. Dünyada denizin altından geçen en derin proje 44 metre bu ise 64 metre..
O gün karamsarlık tohumları ekenler mahçup olurlar. Ak parti bu projeyi yapsın tarih yazar dediler. İşte o gün geldi. Merak ediyorum bu trenden nasıl geçecekler.

Marmaray sadece Gebze ve Halkalı'yı birbirine bağlamıyor. Londra'yı Pekin'e de bağlıyor. Milletlerin arasında gönül yolu kurmak konusunda değerli mesafeler almış olacağız.

Göreve geldiğimizde ihracat 36 milyar dolardı 133 milyar doları aştık. Efendim ithalat arttı 79 yılın oranları karşılaştırıldığında oranlar birbirine yakın. Dış ticaret lüks tüketim ağırlıklıydı şimdi ihracat ağırlıklı ithalatın olduğunu görüyoruz.

Kaynak : İnternetHaber